SDRP PROTESTUJE! Dziennikarze nie wpuszczeni na obchody rocznicy śmierci Jana Pawła II

We wtorek 2 kwietnia 2019, podczas obchodów 14 rocznicy śmierci Jana Pawła II w Krakowie, na dziedziniec kurii nie wpuszczono przedstawicieli niektórych mediów, m.in. „Gazety Wyborczej” i TVN. Dziennikarze apelują do metropolity o „zmianę medialnej polityki”.

Dotychczas obchody odbywały się przed Pałacem Biskupim przy ul. Franciszkańskiej 3 w Krakowie, w tym roku zostały przeniesione na dziedziniec. Jak nieoficjalnie podaje Onet, powodem zmiany były docierające do kurii informacje, że podczas uroczystości ma odbyć się antykościelny protest. Przy bramie stali Rycerze Jana Pawła II (formacja katolickich mężczyzn wzorujących się na papieżu), którzy dokonywali selekcji uczestników.

– Zobaczyli aparat naszego fotoreportera Jakuba Porzyckiego. Powiedział, że jest z „Gazety Wyborczej” i usłyszał, że jej nie wpuszczają. To samo spotkało TVN i reportera lokalnego serwisu Lovekrakow.pl – opowiada Małgorzata Skowrońska, dziennikarka krakowskiej „Gazety Wyborczej”. Jak dodaje, sama przeszła selekcję, udając wnuczkę nieznajomej starszej pani. W środku było kilka kamer – widziała ekipę Polsatu, słyszała o obecności TVP.

– Piszę o krakowskim Kościele od 2000 roku, często krytyczne teksty. Nie podobały się metropolitom, ale nigdy w życiu nie zdarzyło się, że ktoś blokował mi dostęp – podkreśla Skowrońska.

Dziennikarze chcą rozmowy z arcybiskupem i publikują apel do niego „o zmianę medialnej polityki, jaką od dwóch lat prowadzi Archidiecezja Krakowska”. W piśmie proszą także o „otwarte dla wszystkich mediów spotkanie, które pozwoli wypracować standardy pracy dziennikarzy i fotoreporterów relacjonujących wydarzenia w Kościele krakowskim”.

O sprawę zapytaliśmy rzecznik Archidiecezji Krakowskiej, do czasu zamknięcia tego wydania „Presserwisu” nie otrzymaliśmy jednak odpowiedzi.

(JSX, 8.04.2019)
Źródło: Press

PS
Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej wyraża ostry protest wobec niedopuszczalnych ograniczeń w dostępie do informacji stosowanych przez Archidiecezję Krakowską w stosunku do dziennikarzy „Gazety Wyborczej” i TVN. Przypominamy, że to podstawowe prawo gwarantuje Konstytucja RP.

(am)

Do protestu dołącza się Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Dolny Śląsk.