Dziennikarz nie powinien być aktywny politycznie

Od 30 maja do 1 czerwca odbędą się w Zielonej Górze IV Polsko-Niemieckie Dni Mediów, które w tym roku upłyną pod hasłem: „Agenda 2031: Kolejnych 20 lat sąsiedztwa – Polska, Niemcy i UE". Tematem debat będą wyzwania stojące przed Polską i Niemcami w ciągu najbliższych 20 lat.

W programie tradycyjnie już znajdą się debaty polityczne oraz dyskusje branżowe na temat mediów. Te ostatnie dotyczyć będą dziennikarstwa transgranicznego i regionalnego oraz wpływu nowoczesnych technologii na komunikację i procesy demokratyczne.

Obecny na konferencji gość specjalny, niemiecki dziennikarz Fritz Pleitgen, pełniący funkcję honorowego Ambasadora Polsko-Niemieckich Dni Mediów 2011 mówił o istocie i etyce pracy dziennikarzy. „Dziennikarz nie powinien być aktywny politycznie. Dziennikarz ma informować – rzeczowo, bez uprzedzeń, dogłębnie i w ciekawy sposób – i musi się wystrzegać uprawiania polityki. Może oczywiście wyrażać zdecydowane i potwierdzone faktami opinie, może to nawet być satyra, ale powinien unikać polemiki i nie przeceniać się. Dziennikarz musi być otwarty, zrozumiały w przekazie, mówić także o bolesnych sprawach. Dla mnie jest jasne: tylko otwartość i szczerość są dobre dla wzajemnych relacji".

Tradycyjnie już szczególnie uroczystym akcentem Dni Mediów będzie gala Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej. W tym roku poznamy nazwiska laureatów XIV edycji konkursu.

Do XIV edycji konkursu nadesłano 173 prace. Prawie połowa prac poświęcona jest tematom bieżącym, co tym samym podkreśla zaznaczającą się już w poprzednich latach tendencję odchodzenia od kwestii historycznych na rzecz aktualnych spraw i wydarzeń. Polsko-niemieckie jury nominowało 18 prac w kategoriach prasa, radio i telewizja. Nazwiska laureatów poznamy 31 maja. W każdej kategorii nagroda wynosi 5000 euro.

Organizatorami Polsko-Niemieckich Dni Mediów są Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacja Roberta Boscha oraz Województwo Lubuskie.

Informacje na temat Dni Mediów (szczegółowy program) i nominowanych prac, jak również formularz zgłoszeniowy akredytacji.

Akredytację na Dni Mediów prowadzi:

Biuro Komunikacji Społecznej

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego

ul. Podgórna 7, 65-057 Zielona Góra

tel. +48 (68) 456 55 67 | faks +48 (68) 456 55 67

biuroprasowe@lubuskie.pl

Informacji udziela:

Barbara Owsiak

Pełnomocnik ds. Polsko-Niemieckich Dni Mediów

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej

ul. Zielna 37, 00-108 Warszawa

tel. +48 (22) 338 67 97 | faks +48 (22) 338 62 01