Internet najlepszym źródłem informacji o regionie

Z badania przeprowadzonego przez PBI wynika, że dla ankietowanych internautów sieć stanowi najchętniej wybierane źródło informacji o swoim regionie. Dziewięciu na dziesięciu (91 proc.) internautów w wieku 18-54 lat wiedzę na temat swojej miejscowości (regionu) czerpie z internetu. Kolejne stanowią lokalne gazety, po które w poszukiwaniu informacji regionalnych  sięga niemal dwie trzecie (63 proc.) ankietowanych. W tym samym celu niemal połowa (48 proc.) ogląda lokalne stacje telewizyjne, a ponad jedna trzecia słucha lokalnych stacji radiowych. Informacji o swojej miejscowości w regionalnych dodatkach do ogólnopolskich wydań gazet oraz w przewodnikach szuka po 23 proc. badanych. Najrzadziej jako źródło wiedzy o regionie respondenci wskazywali katalogi oraz książki teleadresowe (11 proc.)
 
Najchętniej poszukiwane w internecie  informacje regionalne  Najchętniej poszukiwanymi informacjami regionalnymi są planowane imprezy i wydarzenia kulturalne. Tego typu wiedzy poszukuje ponad połowa (55 proc.) ankietowanych. Dla niemal połowy (48 proc.) sieć stanowi źródło informacji na temat aktualnego repertuaru kin, teatrów oraz imprez. Niewiele mniej wskazań odnotowano dla odpowiedzi na temat komunikacji i połączeń (47 proc.) oraz pogody (45 proc.). Ofertę sklepów oraz ich lokalizację sprawdza w sieci 40 proc. respondentów.
 
Niemal jedna trzecia (32 proc.) używa internetu do zdobycia wiedzy na tematy urzędowe. Niewiele mniej osób (30 proc.) poszukuje w sieci informacji na temat usług medycznych oraz placówek zdrowia. Dla więcej niż jednej czwartej (26 proc.) ankietowanych internet dostarcza wiedzy na temat aktualnych wydarzeń politycznych w regionie oraz decyzji władz. Dokładnie jedna piąta badanych interesuje się przez internet kupnem, sprzedażą lub wynajmem nieruchomości w ich regionie. Najmniej popularnym tematem okazały się regionalne akcje społeczne – 13 proc. wskazań.
 
Na pytanie PBI, gdzie w internecie badani najczęściej poszukują informacji o regionie – 71 proc. wskazało, że są to strony w całości poświęcone ich miastom i regionom. Korzystanie z wyszukiwarek deklaruje niemal dwie trzecie respondentów (63 proc.). Strony ogólnopolskich portali odwiedza w tym celu 41 proc. z nich. Fora i grupy dyskusyjne oraz serwisy społecznościowe wskazało po 19 procent odpowiadających.
 
Najrzadziej po tego typu informacje respondenci zaglądają na blogi oraz prywatne strony użytkowników sieci. Aktywności w internecie związane z regionem  Niemal połowa internautów chętnie dzieli się przez internet informacjami na temat swojego regionu. Niemal  jedna trzecia (30 proc.) przesyła swoim znajomym linki do ciekawych stron i wydarzeń. Ponad jedna piąta (21 proc.) komentuje informacje i wydarzenia. Na forum dyskutuje 16 proc. badanych internautów. Zdjęcia oraz wideo z regionu publikuje lub przesyła niemal jedna dziesiąta (9 proc.) respondentów.