MENU:

Strona główna
Aktualności
Działalność
Statut
Władze
Członkowie
Zmarli 
Archiwum
Pobierz
Forum
Książki 
Gratulujemy 
Linki

 

UKAZAŁ SIĘ DODRUK!


Zbigniew Żyromski:
“Miasto kresowe Monasterzyska wczoraj i dziś”

     Wydanie albumu poświęconego rodzinnym Monasterzyskom (dawny powiat Buczacz) wymagało kilkuletniego trudu i poświęcenia każdej wolnej chwili na spotkania, rozmowy, wyjazdy, korespondencję i wielogodzinne pobyty w bibliotekach i archiwach. Chciałem przedstawić rodakom Monasterzyska w trzech okresach: do końca II Rzeczypospolitej, rządów komunistycznych oraz po przemianach w Europie Środkowej po roku 1990. Spośród zebranych zdjęć i pocztówek z okresu międzywojennego wiele pochodzi z moich wyjazdów w latach 1972, 1975, 2000, 2001, 2002. Miałem do dyspozycji około 900 fotografii, z których do albumu wybrałem 204.

     Niniejsze opracowanie zawdzięczam także moim rodakom, głównie Janinie Maskulanis z domu Chaszczewicz i Lidii Czerskiej z domu Dudzik, którzy wspomogli mnie nie tylko w zdobywaniu materiałów ikonograficznych, ale przekazywali także wiele informacji o wydarzeniach, w których sam nie uczestniczyłem, bądź ich nie znałem.

     Celem moim było przekazanie oprócz obrazów przeszłości także opisu faktów z podaniem dat i okoliczności. Konfrontowałem je, starając się popełnić jak najmniej błędów, jednocześnie zdając sobie sprawę, że całkowite ich uniknięcie – zwłaszcza gdy chodzi o wydarzenia przywołane jedynie z ludzkiej, zawodnej pamięci – będzie trudne.

Zbigniew Żyromski

     Zbigniew Żyromski – ur. 19.06.1930 w Monasterzyskach, syn Henryka i Stanisławy Mielnik. Szkołę średnią ukończył w Krakowie w roku 1950. W roku 1976 uzyskuje tytuł inżyniera ekonomiki i organizacji budownictwa na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. W roku 1953 rozpoczyna pracę w biurze projektów. W roku 1994 przechodzi na emeryturę. Członek Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział Buczacz – wydawcy albumu.

Napisali o książce

______________________________
Stowarzyszenie Dziennikarzy RP - Dolny Śląsk
Podwale 62, 50-010 Wrocław
tel./tel 48-71 341 87 60
sdrp.wroc@interia.pl