MENU:

Strona główna
Aktualności
Działalność
Statut
Władze
Członkowie
Zmarli 
Archiwum
Pobierz
Forum
Książki 
Gratulujemy 
Linki

 

Gratulujemy wyróżnionym


Arkadiusz Dziubek Dziennikarzem Sportowym Roku 2008

     Kapituła Nagrody Dziennikarskiej im. Macieja Bilewicza dla dziennikarza sportowego Dolnego Śląska za rok 2008 w składzie: Zofia Bilewicz, Andrzej Szumski, Stanisław Pelczar, Wiesław Geras, Waldemar Niedźwiecki, Bartłomiej Czekański, Wojciech Koerber

postanowiła przyznać NAGRODĘ za rok 2008

red. ARKADIUSZOWI DZIUBKOWI
z Telewizji Polskiej we Wrocławiu

     Nominowany do nagrody był również Bogdan Skiba.

Rozmowa Jana Szczerkowskiego z laureatem


Marcin Rybak z „Polski•Gazety Wrocławskiej” najlepszym dziennikarzem Wrocławia


Fot. Tomasz Hołod/POLSKA•GW

     Gdy branżowy miesięcznik „Press” ogłosił plebiscyt na najlepszego dziennikarza we Wrocławiu, nie mieliśmy wątpliwości, kto będzie zwycięzcą. Bo Marcin Rybak, dziennikarz śledczy działu Wydarzenia naszej gazety, nie ma sobie równych.

     I wygrał. Drugie miejsce zajął Jacek Harłukowicz z „Gazety Wyborczej Wrocław”, a trzecia była Sylwia Jurgiel z Radia Wrocław.

     Ale to na naszego Marcina głosowało najwięcej dziennikarzy z wrocławskich mediów. – Wzór dziennikarstwa śledczego we Wrocławiu. Bezkompromisowy, merytoryczny, do bólu dokładny – napisali w uzasadnieniu swego werdyktu jurorzy.

     Marcin to jeden z najbardziej doświadczonych dziennikarzy naszej gazety. Pierwsze kroki w zawodzie stawiał w latach osiemdziesiątych. Pisał wtedy do młodzieżowych gazetek podziemnych. W 1990 roku, gdy „Gazecie Wyborczej” odbierano znaczek „Solidarności”, napisał do redakcji list. Nie ukazał się, ale Marcin odebrał telefon od redaktora naczelnego. Został dziennikarzem. Zanim zajął się dziennikarstwem śledczym, pisał m.in. o wyższych uczelniach, gospodarce, a nawet rolnictwie. W „Polsce•Gazecie Wrocławskiej” pracuje od sierpnia ubiegłego roku. Gdy przekroczył próg naszej redakcji, wiedzieliśmy, że odtąd zawsze będziemy o krok przed konkurencją.

     Potwierdziło się. Po każdym jego materiale śledczym w redakcji rozdzwaniają się telefony. Dzwonią nie tylko Czytelnicy, wstrząśnięci kolejną aferą czy patologią odkrytą przez Marcina. Dzwonią też dziennikarze z innych gazet, stacji radiowych i telewizyjnych, także tych zagranicznych. Dzwonią, prosząc Marcina o radę, podpowiedź, albo chociaż krótką wypowiedź na ich łamach czy antenie.

     Od Marcina uczymy się wszyscy. Uczymy się pracowitości, sumienności, dokładności i odpowiedzialności za słowa. Uczymy się też skromności.

     – Najbardziej zapadają w pamięć porażki, teksty, których nie potrafiłem napisać, materiały, których nie udało się zebrać i udokumentować, ludzie, których skrzywdziły moje słowa – odparł z właściwą sobie skromnością Marcin, proszony przez miesięcznik „Press” o wskazanie swych sukcesów. 

     W poniedziałek [15 IX 2008] od współpracowników z działu Wydarzeń dostał wielki tort, górę ulubionej kawy i spory zapas cukru, który kilogramami dosypuje do wszystkiego.

     – Dzięki – rzucił skromnie. I wrócił do pracy. 

Michał Gigołła
POLSKA•Gazeta Wrocławska
16 IX 2008


Andrzej Polak laureatem nagrody „Za Zasługi dla Węgierskiej Polonii”

    21 czerwca 2008 r. – na podstawie uchwały Ogólnokrajowego Samorządu Mniejszości Polskiej na Węgrzech – w Instytucie Balassi Bálinta w Budapeszcie, podczas dorocznych obchodów Dnia Węgierskiej Polonii, wręczono nagrody polonijne: św. Władysława oraz „Za Zasługi dla Węgierskiej Polonii”.

     Tę drugą otrzymał m.in. Andrzej Polak (na zdjęciu), korespondent TV Polonia w Budapeszcie, członek Stowarzyszenia Dziennikarzy RP Dolny Śląsk, od dziesięciu lat dokumentujący wydarzenia z życia węgierskiej Polonii.

     Z uzasadnienia: „(…) niemal do perfekcji opanował sztukę wykonywania korespondencji filmowych, które regularnie emituje satelitarna stacja TV Polonia. To dzięki Jego filmom wydarzenia tutejszej społeczności polonijnej są znane niemal na całym świecie. Niezwykle emocjonalnie oraz z pełnym oddaniem i odpowiedzialnością podchodzi do swojego zadania, redagując z pasją dokumentalne filmy. Kilka z nich zdobyło nagrody na przeglądach i festiwalach filmowych, m.in. film o korzeniach polskich w Derenku.

Dzień Węgierskiej Polonii


Maciej Maciejewski Dziennikarzem Roku 2007

     Po raz ósmy Kapituła Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Szweda przyznała nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy RP Dolny Śląsk, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Międzyregionalnego Syndykatu Dziennikarzy Polskich.

Dziennikarzem Roku 2007 został

red. MACIEJ MACIEJEWSKI (TVP Wrocław)

     Kandydatami do nagrody byli również: Jacek Antczak („Polska • Gazeta Wrocławska”), Marcin Bradke (TVP Wrocław), Beata Gigiel (Polskie Radio Wrocław) i Mieczysław Michalak („Gazeta Wyborcza” Wrocław).

     Maciej Maciejewski, dziennikarz programu informacyjnego „Fakty” wrocławskiej telewizji, z tym zawodem związany jest od 35 lat; zaczynał pracę we wrocławskim radiu, a od prawie 30 lat współpracuje z wrocławskim oddziałem Telewizji Polskiej.

     – Daliśmy mu tę nagrodę za to, że ze zwykłego rzemiosła zrobił sztukę – podkreślali członkowie jury. – Jest u siebie jednoosobową ekipą: pracuje jako dziennikarz, operator kamery, a także jako kierowca – dodaje Wiesław Geras, sekretarz kapituły.

    Uroczyste wręczenie nagrody oraz spotkanie z Maciejem Maciejewskim i kapitułą odbyło się 11 czerwca 2008 r. w Dworze Polskim we Wrocławiu. W niezwykle serdecznej, rodzinnej wprost atmosferze laureat przyjął z rąk Ryszarda Żabińskiego (Syndykat), tegorocznego przewodniczącego kapituły, nagrodę (rzeźbę Stanisława Wysockiego) oraz kwiaty i gratulacje od przedstawicieli organizacji dziennikarskich, a także kolegów i przyjaciół licznie przybyłych na uroczystość.

     Dotychczas tytuły Dziennikarza Roku otrzymali:
2001 – MARIUSZ URBANEK („Odra”, „Polityka”)
2002 – WIESŁAW WODECKI („Gazeta Wrocławska”)
2003 – MARIA WOŚ (Polskie Radio Wrocław)
2004 – KRZYSZTOF KUCHARSKI („Słowo Polskie • Gazeta Wrocławska”)
2005 – BEATA MACIEJEWSKA („Gazeta Wyborcza” Wrocław)
2006 – PIOTR ZAŁUSKI (TVP Wrocław)
2007 – GRAŻYNA ORŁOWSKA-SONDEJ (TVP Wrocław)


Sekretarz kapituły Wiesław Geras odczytuje werdykt. Od lewej przewodniczący:
SDRP Dolny Śląsk – Jan Cezary Kędzierski, Syndykatu – Ryszard Żabiński, 
SDP – Tomasz Orlicz. Fot. Maciej Szwed


– Zawsze mówiłem, że dziennikarze nie powinni być nagradzani, 
ale z tego wyróżnienia bardzo się cieszę, bo zostało przyznane 
przez kolegów po fachu – wyznał wzruszony Maciej Maciejewski.

Skład Kapituły
Laureat o sobie


Najlepsi dziennikarze sportowi Dolnego Śląska


Wojciech Koerber (z lewej) i Zbigniew Próchniak.
Fot. Tomasz Hołod/POLSKA•GW

    Kapituła Nagrody Dziennikarskiej im. Macieja Bilewicza dla Dziennikarza Sportowego Dolnego Śląska za rok 2007, działająca w składzie: Zofia Bilewicz, Bartłomiej Czekański, Zygmunt Garbacz, Wiesław Geras, Włodzimierz Moska, Waldemar Niedźwiecki, Zdzisław Paliga, Stanisław Pelczar, Tomasz Swędrowski, Andrzej Szumski

postanowiła NAGRODĘ za rok 2007 przyznać
red. WOJCIECHOWI KOERBEROWI

a WYRÓŻNIENIE za całokształt pracy
red. ZBIGNIEWOWI PRÓCHNIAKOWI

     Obaj uhonorowani są dziennikarzami wrocławskiego dziennika POLSKA • Gazeta Wrocławska.

     Nagrody zostały wręczone podczas rozstrzygnięcia plebiscytu Szkolnego Związku Sportowego Dolny Śląsk i redakcji Słowa Sportowego na najlepszego ucznia sportowca za rok 2007.


Dziennikarka „Gazety Wyborczej”
zasłużona dla Uniwersytetu Przyrodniczego

 


Fot. Mieczysław Michalak/AG

     Aneta Augustyn, która od lat opisuje czytelnikom, co ciekawego dzieje się w laboratoriach i pracowniach badawczych wrocławskich przyrodników, została w czwartek [15 XII 2007] z okazji święta uczelni uhonorowana odznaką „Zasłużony dla Uniwersytetu Przyrodniczego”.

     Przypomnijmy, że to dzięki niej dowiedzieliśmy się, że kwas linolowy może działać przeciwnowotworowo, że największy w Europie Środkowej rezerwat nietoperzy założył wrocławianin, a także poznaliśmy sekrety jajek i nutraceutyków, czyli wzbogacanej żywności.

Gazeta Wyborcza Wrocław
16 XI 2007


Nagrody dla dziennikarzy TVP Wrocław

zobacz "Dziennikarskie nagrody"


Grażyna Orłowska-Sondej Dziennikarzem Roku 2006

     10 maja 2007 r. Kapituła NAGRODY DZIENNIKARSKIEJ imienia red. TADEUSZA SZWEDA przyznała po raz siódmy nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy RP Dolny Śląsk, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Międzyregionalnego Syndykatu Dziennikarzy Polskich

red. GRAŻYNIE ORŁOWSKIEJ-SONDEJ (TVP Wrocław)

     Nominowanymi do tegorocznej nagrody byli również dziennikarze Marian Maciejewski i Jacek Antczak. Nominowani dziennikarze decyzją kapituły otrzymają specjalne listy gratulacyjne.

     Kapituła postanowiła również uczcić pamięć zmarłej 15 stycznia 2007 r. red. Wandy Dybalskiej. Wyróżnienie odebrał syn Łukasz Dybalski.

   Nagrodę w 2001 r. otrzymał red. MARIUSZ URBANEK – „Odra”, „Polityka”

   Nagrodę w 2002 r. otrzymał red. WIESŁAW WODECKI – „Gazeta Wrocławska”

   Nagrodę w 2003 r. otrzymała red. MARIA WOŚ – Polskie Radio S.A. Wrocław

   Nagrodę w 2004 r. – otrzymał red. KRZYSZTOF KUCHARSKI – „Słowo Polskie • Gazeta Wrocławska”

   Nagrodę w 2005 r. otrzymała red. BEATA MACIEJEWSKA – „Gazeta Wyborcza”

   Nagrodę w 2006 r. otrzymał red. PIOTR ZAŁUSKI (TVP Wrocław)

     Uroczyste wręczenie nagrody oraz spotkanie z Grażyną Orłowską-Sondej i Kapitułą Nagrody nastąpiło 12 czerwca 2007 r. w Dworze Polskim we Wrocławiu. Wzruszonej i zasypanej kwiatami laureatce nagrodę (rzeźbę Stanisława Wysockiego) wręczył przewodniczący kapituły red. Tomasz Orlicz (Oddział Dolnośląski SDP). Z rąk wojewody dolnośląskiego Krzysztofa Grzelczyka otrzymała piękny bukiet oraz dyplom.

     Gratulacje laureatce złożyli także przewodniczący Zarządu SDRP Dolny Śląsk Waldemar Niedźwiecki i przewodniczący Międzyregionalnego Syndykatu Dziennikarzy Polskich Ryszard Żabiński, a także bardzo wielu uczestników uroczystości.

"Dziennikarski laur' - SP • GW
"Nagroda dziennikarzy" - TVP Wrocław


Grażyna Orłowska-Sondej otrzymuje statuetkę nagrody z rąk Tomasza Orlicza.


Gratulacje składa wojewoda dolnośląski Krzysztof Grzelczyk.


– Traktuję tę nagrodę jako uznanie dla mojej wieloletniej pracy dziennikarskiej,
zwłaszcza na rzecz naszych rodaków na Kresach.

Zdjęcia: Ryszard Godlewski


Bartek Czekański
Dziennikarzem Sportowym Roku 2006

     Kapituła Nagrody Dziennikarskiej im. Macieja Bilewicza dla Dziennikarza Sportowego Dolnego Śląska za rok 2006, działająca w składzie: Zofia Bilewicz, Andrzej Szumski, Zdzisław Paliga, Włodzimierz Moska, Stanisław Pelczar, Wiesław Geras, Waldemar Niedźwiecki, Zygmunt Garbacz, Tomasz Swędrowski,

postanowiła NAGRODĘ za rok 2006 przyznać
red. BARTŁOMIEJOWI CZEKAŃSKIEMU

    Nominowani do nagrody byli również dziennikarze: Zbigniew Próchniak, Bogdan Skiba i Arkadiusz Dziubek.

     Wręczenie nagrody nastąpiło 18 grudnia w Hotelu GEM we Wrocławiu – podczas uroczystości podsumowania Dolnośląskiego Współzawodnictwa Sportowego Dzieci i Młodzieży za rok 2006.


Bartek Czekański przemawia podczas uroczystej gali tuż po otrzymaniu prestiżowej nagrody dla najlepszego sportowego dziennikarza Dolnego Śląska w roku 2006.

Tygodnik Żużlowy o laureacie
Gratulacje dla Bartka


Andrzej Polak laureatem festiwalu
„Polskie Ojczyzny 2006”

    Andrzej Polak – korespondent TV Polonia w Budapeszcie, członek Stowarzyszenia Dziennikarzy RP Dolny Śląsk, otrzymał III nagrodę na Polonijnym Festiwalu Multimedialnym „Polskie Ojczyzny 2006”, który organizuje corocznie Akademia Polonijna w Częstochowie, za film:

„Derenk – niezapomniana polska wieś”

     Festiwal ma charakter otwarty dla twórców profesjonalnych i amatorów z całego świata zajmujących się problematyką Polonii i Polaków zamieszkujących poza granicami kraju. Celem festiwalu jest prezentacja środowisk polonijnych w świecie, ich związków z Macierzą, losów Polaków za granicą, ich sukcesów, dokonań, ale także codziennych problemów oraz wzmacnianie identyfikacji z miejscem pochodzenia, wzmacnianie więzi lokalnych opartych na świadomości wspólnego dziedzictwa kulturowego, jego ochronę i pielęgnowanie.


Dyplom wręcza laureatowi Pani Ludgarda Buzek – Rektor Akademii Polonijnej.


Spotkanie z Jego Ekscelencją Ryszardem Kaczorowskim 
– ostatnim Prezydentem RP na uchodźstwie.

     Grupa Polaków 300 lat temu opuściła ojczyste okolice Spisza i Orawy i w poszukiwaniu lepszego bytu ruszyła na Węgry. W miejscu nowego osiedlenia zbudowała wieś Derenk, nazwaną tak – jak głosi ustny przekaz – od rosnącego tam pięknego derenia. Przez kilkaset lat Polacy żyli we własnej społeczności, zachowując gwarę, tradycje i świadomość odrębności, mimo węgierskich nacisków. W 1943 roku właściciel terenów, na których znajdowała się ich wieś, sprzedał je. Derenk zburzono, a Polaków wysiedlono. Od 1994 r. spotykają się jednak w wybudowanej tam kaplicy dawni mieszkańcy i ich potomkowie.


Kaplica w Derenku – 1994. (Źródło: Wikipedia).

     Tereny te są dziś częścią Parku Narodowego Aggtelek. Derenk od 2003 r. znajduje się pod duchową opieką Ogólnokrajowego Samorządu Mniejszości Polskiej – największej organizacji polonijnej na Węgrzech.

www.polonia.hu
Co jedli w Derenku, a co w Istvánmajor?


Wanda Ziembicka – Kobieta Wolontariusz


Piotr Załuski Dziennikarzem Roku 2005

     18 maja 2006 r. Kapituła NAGRODY DZIENNIKARSKIEJ imienia red. TADEUSZA SZWEDA przyznała po raz szósty nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy RP Dolny Śląsk, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Międzyregionalnego Syndykatu Dziennikarzy Polskich

red. PIOTROWI ZAŁUSKIEMU (TVP Wrocław)

     Kandydatami do tej nagrody byli w tym roku: Alicja Giedroyć („Słowo Polskie • Gazeta Wrocławska”), która przegrała dopiero w finale z Piotrem Załuskim oraz Magda Podsiadło („Gazeta Wyborcza” – Wrocław), Grażyna Orłowska-Sondej (TVP 3) i Tatiana Trzycimska (Polskie Radio Wrocław).

   - Nagrodę w 2001 r. otrzymał red. MARIUSZ URBANEK – „Odra”, „Polityka”
   - Nagrodę w 2002 r. otrzymał red. WIESŁAW WODECKI – „Gazeta Wrocławska”
   - Nagrodę w 2003 r. otrzymała red. MARIA WOŚ – Polskie Radio SA Wrocław
   - Nagrodę w 2004 r. otrzymał red. KRZYSZTOF KUCHARSKI – „Słowo Polskie • Gazeta Wrocławska”
   - Nagrodę w 2005 r. otrzymała red. BEATA MACIEJEWSKA – „Gazeta Wyborcza” 

     Po raz pierwszy jest to nagroda w pełni środowiskowa, firmowana przez wszystkie organizacje dziennikarskie działające w naszym regionie, czyli Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Dolny Śląsk, Dolnośląski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Międzyregionalny Syndykat Dziennikarzy Polskich.

     Uroczyste wręczenie nagrody (rzeźba Stanisława Wysockiego) oraz spotkanie z laureatem oraz Kapitułą Nagrody nastąpiło 8 czerwca 2006 r. w Dworze Polskim we Wrocławiu.

     Sam wyróżniony nie krył zaskoczenia, ale i zadowolenia. – To pierwsza taka nagroda w moim długim, bogatym w różne doświadczenia, życiu zawodowym – oświadczył.

     Przewodniczący kapituły red. Waldemar Niedźwiecki składając laureatowi gratulacje podkreślił, że nagroda trafiła w godne ręce, Piotr Załuski jest bowiem autorytetem zarówno dla młodych adeptów zawodu, jak i doświadczonych dziennikarzy. Szef Stowarzyszenia Dziennikarzy RP wyraził ponadto nadzieję na dalszą integrację środowiska dziennikarskiego (laureat jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich).

     O pięknej, ale i bolesnej karcie w życiu zawodowym oraz osobistym nagrodzonego mówił wojewoda dolnośląski Krzysztof Grzelczyk.


Piotr Załuski przyjmuje gratulacje od wojewody Krzysztofa Grzelczyka


Piotr Załuski (2005) i Krzysztof Kucharski (2003) 
w przyjacielskiej rozmowie – jak laureat z laureatem

Zdjęcia: Agnieszka Majcher
Biuro Prasowe Wojewody

Piotr Załuski nagrodzony
O laureacie


Marcin Oliva Soto laureatem konkursu fotograficznego

     Marcin Oliva Soto, fotoreporter jeleniogórskiego oddziału “Słowa Polskiego • Gazety Wrocławskiej”, zdobył III miejsce w międzynarodowym Konkursie Fotografii Prasowej w Warszawie. Wzięło w nim udział ponad 650 fotoreporterów z całego świata. Przedstawili fotoreportaże składające się z około 5 tysięcy zdjęć. Marcin startował w dwóch kategoriach: “Sprawy współczesne” oraz “Kultura i sztuka”. Miejsce na podium zawdzięcza pracy pt. “1 cent kompotu” pokazującej środowisko jeleniogórskich narkomanów heroinistów.

     – Przez kilka miesięcy obserwowałem życie codzienne ludzi dotkniętych nałogiem narkotykowym – opowiada.

     W kategorii “Sprawy współczesne” wyprzedzili go jedynie autorzy z Chin – Natalie Behring (II lokata) i Armenii – Ruben Mangasaryan (pierwsza nagroda).

 

t
To jedno ze wstrząsających zdjęć, które zapewniły Marcinowi sukces w konkursie
Fot. Marcin Oliva Soto

     Konkurs Fotografii Prasowej przeznaczony jest dla profesjonalnych fotoreporterów, zrzeszonych w agencjach fotograficznych i redakcjach czasopism. Jest wzorowany na World Press Photo i ma podobne założenia – promowanie fotografii prasowej jako sposobu postrzegania świata i rzeczywistości.

     Marcin Oliva Soto ma 25 lat. W redakcji SP•GR pracuje od 2001 roku. Kończy studia na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. W ubiegłym roku był laureatem I nagrody w konkursie fotografii prasowej BZ WBK Press Foto 2005.

(TAM)
Słowo Polskie • Gazeta Wrocławska
15 III 2006


Jerzy Rusko otrzymał Żużlowego Oskara

     Jerzy Rusko w dniu 21.01.2006 roku w salach hotelu Marriott w Warszawie podczas uroczystości wręczania Żużlowych Oskarów za rok 2005 został uhonorowany – jako jedyny Dolnoślązak wśród zwycięzców – Żużlowym Oskarem 2005 w kategorii Dziennikarz Sportowy Roku. Jest to najwyższe wyróżnienie sportu żużlowego dla zawodników, działaczy i osób związanych z tą dyscypliną.

     Redaktor Jerzy Rusko to przede wszystkim fotoreporter archiwizujący osiągnięcia naszych sportowców. Jego prace były nagradzane między innymi na konkursach organizowanych podczas zawodów Grand Prix na żużlu, Pucharu Świata w Zakopanem.

     Laureat reprezentuje Agencję PhotoPress. Materiały zdjęciowe zgromadzone na stronach www.photopress.pl stanowią archiwalną dokumentacje czarnego sportu. Ponadto można tam znaleźć także zdjęcia z innych dyscyplin i uroczystości.


Tomek Swędrowski 
Dziennikarzem Sportowym Roku 2005


Fot. Janusz Wójtowicz/SP•GW

     Kapituła Nagrody im. Macieja Bilewicza uznała za Dziennikarza Sportowego Roku 2005 Tomasza Swędrowskiego z Polskiego Radia Wrocław.

     Tomek urodził się w 1960 roku. Przez wiele sezonów grał w siatkówkę we wrocławskiej Gwardii. – Po raz pierwszy z dziennikarstwem radiowym zetknąłem się w 1988 roku. Jednak na krótko, bo wraz żoną (Teresą Kępką, reprezentantką Polski w koszykówce i zawodniczką IKS Ślęza – mają córkę, 18-letnią Olę) wyjechaliśmy do Francji. Po kilku latach wróciliśmy, a ja z powrotem zjawiłem się przy Karkonoskiej – mówi szef redakcji sportowej Polskiego Radia Wrocław.

     Redaktor Swędrowski znany jest także widzom telewizji Polsat Sport, dla której komentuje mecze w siatkówkę. – To ja przekazywałem relację z mistrzostw Europy w Turcji, gdzie nasze dziewczyny zdobyły po raz pierwszy złoty medal. Chyba przyniosłem im szczęście – podkreśla, dodając: – Ale na imprezę życia wciąż czekam. Marzy mi się komentowanie igrzysk olimpijskich – zaznacza.

     Wręczenie nagrody – statuetki – nastąpiło 20 XII 2005 r. w hotelu GEM we Wrocławiu podczas spotkania opłatkowego środowiska sportowego. (IM)


Nagroda Głównego Inspektora Pracy
dla Katarzyny Zimnej

     Dziennikarka „Słowa Polskiego • Gazety Wrocławskiej” Katarzyna Zimna została wyróżniona przez Głównego Inspektora Pracy Annę Hintz nagrodą za szczególne osiągnięcia w popularyzowaniu problematyki ochrony pracy. Przygotowywane przez dziennikarkę strony „Radzimy”, w tym również opracowywane przez nią porady prawne pracowników Okręgowego Inspektoratu Pracy we Wrocławiu, cieszą się dużym zainteresowaniem czytelników gazety.

 

     Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 16 grudnia 2005 r. w Warszawie.


Wiesław Geras kawalerem Krzyża Oficerskiego OOP


Wiesław Geras w chwilę po odznaczeniu Go przez przedstawiciela Prezydenta RP podczas otwarcia 39. międzynarodowych WROSTJA 18 XI 2005 r.
Fot. Maciej Szwed

     Od kilku lat namawiałem Wiesława Gerasa, ojca i dyrektora Wrocławskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora (www.wrostja.art.pl), których korzenie sięgają roku 1966, kiedy to w Piwnicy Świdnickiej odbył się pierwszy, wymyślony przez niego Ogólnopolski Festiwal Teatrów Jednego Aktora, żeby dał sobie spokój. Za wielkie serce i jeszcze większą społeczną pracę spotykało go tylko sporo afrontów, nawet od ludzi, których uważa się dziś za osoby kulturalne i należące do intelektualnej elity. W ostatnich dwóch, trzech latach trochę się to zmieniło. W tym roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, wcześniej, bodaj dwa lata temu, dostał z okazji Dnia Teatru nagrodę marszałkowską.

     Na ubiegłorocznym festiwalu Geras publicznie ogłosił, że po 40. międzynarodowych WROSTJA żegna się z festiwalem jako dyrektor, ale chętnie będzie służył następcy (albo następczyni) pomocą, radami i kontaktami.

     Paradoks największy polega na tym, że ten człowiek bez żadnego etatu i biura organizacyjnego, solo, robi najpoważniejszy rangą w tym gatunku (najmniejszych, bo jednoosobowych teatrów) festiwal, na którzy zjeżdżają dyrektorzy festiwali z całej Europy. Przy okazji warto zauważyć, że to jedna z najstarszych tego rodzaju imprez teatralnych w naszym kraju, która na dodatek nie tylko nie ma zadyszki, ale jej artystyczny poziom wciąż rośnie. W tym roku Geras był artystycznym doradcą amerykańskiego festiwalu prezentującego europejskie monodramy w Chopin Theatre w Chicago.

     W Europie i na świecie, nie wyłączając Australii z Oceanią, teatry jednego aktora przeżywają renesans. Przed paru laty powstała organizacja zrzeszająca wszystkich dyrektorów europejskich festiwali teatrów jednego aktora. Wiesław Geras jest w tym gronie osobą kluczową, a jako organizator festiwalu wręcz wzorcem. Więcej na ten temat można przeczytać w prasie zagranicznej niż polskiej.

Krzysztof Kucharski

*    *    *

Wiesiu,

     Kiedy Ty na to wszystko masz czas? Bo przecież oprócz teatrów i kilku innych zajęć w kulturze, od lat jesteś nadzwyczaj aktywnym działaczem Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – zarówno w centrali, jak i w naszym regionie.

     W każdym razie – cieszymy się z tak ważnego wyróżnienia i ściskamy serdecznie

Przyjaciele z SDRP Dolny Śląsk

Wywiad z Wiesławem Gerasem – Panorama Dolnośląska


Pierwszy jubileusz EKOświata

     EKOŚwiat jest jedynym na polskim rynku wydawniczym pismem o ekologii we wszystkich dziedzinach życia. Przeznaczony jest dla najbardziej popularnego odbiorcy. Pełni rolę pierwszego nauczyciela ekologii dla ludzi, którzy pragną żyć w nieskażonym środowisku, chcą wiedzieć jak bronić się przed skutkami skażeń, a równocześnie sami pragną ochronić otaczający nas świat – w domu, w pracy, na wycieczce. Podstawowym celem pisma jest wszechstronna edukacja ekologiczna.

     W 2005 roku miesięcznik (ukazujący się wcześniej pod tytułem Raj), nadzwyczaj życzliwie przyjmowany przez czytelników, obchodzi swój mały jubileusz – tuzin lat obecności na rynku wydawniczym.

     Z tej okazji zespół otrzymał od naszego stowarzyszenia list gratulacyjny. Jubileusz zbiegł się równocześnie z uhonorowaniem redaktor naczelnej pisma Barbary Templin – od lat aktywnej działaczki SDRP – Złotym Krzyżem Zasługi.

     Życzymy wszystkim, którzy przyczyniają się do sukcesów Ekoświata, dalszych jubileuszy. Cytujemy także artykuł wstępny, opublikowany w najnowszym, wrześniowym, numerze pisma.


Konkurs na najlepiej piszących uczniów rozstrzygnięty
Młode reporterki z Wrocławia

     Karina Grzeszkiewicz i Karolina Kłapkowska z Gimnazjum nr 16 wygrały pierwszy wojewódzki konkurs dziennikarski. Finał odbył się 15 czerwca 2005 r. w Zgorzelcu.

     Gimnazjalistki wróciły do Wrocławia z profesjonalnymi dyktafonami. Pokonały 30 młodych dziennikarzy z całego województwa.

     – Karina w tekście "Pokonać siebie" pokazała, że potrafi stworzyć znakomity portret człowieka. Wypowiedzi trafnie przeplata komentarzami. Karolina natomiast znalazła interesującego bohatera i dojrzale przedstawiła go w reportażu "Nasza osiedlowa pani prezydentowa" – tłumaczy Łukasz Bujło, organizator konkursu "Debiut młodego reportera". 

     Wśród sześciu finalistów aż pięciu było z koła dziennikarskiego 16 Gimnazjum przy ulicy Jemiołowej.

     Gimnazjaliści co tydzień spotykają się, by tworzyć swoją gazetkę szkolną "Strzał w 16". (MIKRO)


Dziewczyny chcą w przyszłości być dziennikarkami. Wśród nich 
Karina Grzeszkiewicz (u dołu z prawej) i Karolina Kłapkowska (u góry z prawej). 
Fot. Tomasz Hołod

„Słowo Polskie • Gazeta Wrocławska” – 16 VI 2005

Od redakcji Witryny:

     Naszym młodym koleżankom gratulujemy i życzymy sukcesów. Z pewnością jeszcze nieraz o nich usłyszymy.

Debiut Młodego Reportera


Beata Maciejewska – Dziennikarz Roku 2004

     24 maja 2005 r. kapituła nagrody DZIENNIKARZ ROKU im. Tadeusza Szweda, przyznawanej przez Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Dolny Śląsk i Międzyregionalny Syndykat Dziennikarzy Polskich, postanowiła za wybitne osiągnięcia dziennikarskie uhonorować tym tytułem Beatę Maciejewską z wrocławskiego oddziału "Gazety Wyborczej".

     Do tej pory nagrodę otrzymali: 2001 – Mariusz Urbanek ("Odra", "Polityka"), 2002 – Wiesław Wodecki ("Gazeta Wrocławska"), 2003 – Maria Woś (Polskie Radio Wrocław), 2004 – Krzysztof Kucharski ("Słowo Polskie • Gazeta Wrocławska").

     Uroczyste wręczenie nagrody (dzieło sztuki wrocławskiego artysty) oraz spotkanie z laureatką, dziennikarzami nominowanymi i kapitułą nastąpi we wtorek 21 czerwca 2005 r. o godz. 12.00 w Dworze Polskim we Wrocławiu.

[Fot. Mieczysław Michalak]

Triumf Beaty Maciejewskiej


Dyplom za nokaut

     Bartosz Sadowski z redakcji "Słowa Polskiego • Gazety Wrocławskiej" odebrał 18 maja 2005 r. w Warszawie nagrodę za najlepsze zdjęcie sportowe. Na ogólnopolski konkurs fotografii prasowej w pięciu kategoriach (wydarzenia, ludzie, życie codzienne, sport i przyroda) fotoreporterzy przysłali 851 zdjęć. Do finału przeszło 49. Główną nagrodą było 10 tysięcy złotych. Konkurs zorganizował miesięcznik "Press".

     – Wysłałem pięć zdjęć. Czułem, że mogą się podobać, ale nie spodziewałem się zbyt wiele – mówi skromnie Bartek. Dostał dyplom i kwiaty, które zaraz oddał swojej dziewczynie Karolinie.

(ANA)Zdjęcie powstało w lutym 2005 roku w Wołowie na gali boksu zawodowego:
Krzysztof Diablo Włodarczyk cieszy się ze zwycięstwa 
nad znokautowanym Francuzem Tefouetem Dieudonnem.

“Słowo Polskie • Gazeta Wrocławska” – 19 V 2005


Odznaczenia dla dziennikarzy

     3 maja 2005 r. – z okazji Święta Konstytucji 3 Maja – odbyło się w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim, w nadzwyczaj uroczystej oprawie, wręczenie odznaczeń państwowych grupie wybitnych działaczy z Dolnego Śląska. Wśród udekorowanych przez wojewodę Stanisława Łopatowskiego znaleźli się także nasi dziennikarze, których wyróżniono za szczególne zasługi w swoim zawodzie.

     W uroczystości uczestniczyli m.in. marszałek Dolnego Śląska Paweł Wróblewski i metropolita wrocławski ksiądz arcybiskup Marian Gołębiewski.

     Odznaczenia otrzymali w tym dniu z rąk wojewody:

Bartoszewski Józef         Krzyż Kawalerski OOP
Bykowski Edward           Złoty Krzyż Zasługi (po raz drugi)
Wojtas-Kaleta Helena     Złoty Krzyż Zasługi (po raz drugi)
Niedźwiecki Waldemar     Złoty Krzyż Zasługi
Templin Barbara             Złoty Krzyż Zasługi
Kędzierski Jan Cezary      Srebrny Krzyż Zasługi
Ziembicka-Has Wanda     Srebrny Krzyż Zasługi
Elert Elżbieta                 Brązowy Krzyż Zasługi
Schröder Ewa                Brązowy Krzyż Zasługi
Stachera Zofia               Brązowy Krzyż Zasługi

* * *

     Gratulacje dla odznaczonych dziennikarzy przysłali:

• Zespół redakcyjny pisma „Bez Kurtyny” we Wrocławiu
• Stowarzyszenie Tradycji Orężnych i Myśli Obronnej przy Śląskim Okręgu Wojskowym
• Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny we Wrocławiu dr Jerzy Banach

Dziękujemy!

 Docenili naszych 


Waldemar Niedźwiecki przyjmuje gratulacje
z rąk wojewody dolnośląskiego Stanisława Łopatowskiego.


Pierwsza od lewej: Zofia Stachera, trzecia: Wanda Ziembicka-Has
– w towarzystwie marszałka Dolnego Śląska Pawła Wróblewskiego.


Od lewej: Barbara Templin, trzecia: Helena Wojtas-Kaleta.

Zdjęcia: Jarosław Broniewski (Biuro Prasowe Wojewody Dolnośląskiego) i Magdalena Stachera


Ostre Pióro 2004

     Tomasz Bonek został laureatem "Ostrego Pióra 2004" - nagrody Business Centre Club dla dziennikarzy ekonomicznych. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest "za propagowanie w swojej pracy zawodowej zasad przedsiębiorczości, wspieranie idei wolnego rynku i szerzenie edukacji ekonomicznej".

     Tomasz jest obecnie redaktorem naczelnym Money.pl - największego polskiego portalu finansowego.

     Kiedy rozpoczynał pracę w mediach, nie przypuszczał, że kiedyś zajmie się gospodarką. Interesowały go muzyka, kino, dobra zabawa, podróże i... skarby. Dlatego w "Gazecie Wrocławskiej" zajmował się aferą związaną z odkryciem w Środzie Śląskiej złotych monet i klejnotów. 

     Niestety, a może, "stety", szefostwo redakcji miało inną wizję jego kariery zawodowej. Musiał dociekać, co dzieje się w dolnośląskich przedsiębiorstwach. Z upływem czasu wydarzenia w polskiej gospodarce zaczęły go jednak intrygować, irytować i fascynować. Coraz częściej o nich pisał, przygotowywał także felietony dla telewizji, pracował dla radia.
W końcu został kierownikiem działu ekonomicznego "Słowa Polskiego". Od lutego 2004 jest naczelnym portalu finansowego numer 1 w Polsce. Nadal pisze o Money, ale nie tylko o złotych monetach odkrytych pod Wrocławiem.

     A prywatnie... Śledzi niezwykłe historie, poznaje Egipt, fotografuje i kolekcjonuje skarpetki z bohaterami kreskówek. Lubi też zajrzeć do starych sztolni i poszukać w nich ciekawych bakterii - ta pasja została mu po studiach chemicznych na Uniwersytecie Wrocławskim.

     Przeczytaj również:
       Wrocławskie Ostre e-Pióro (Gazeta Wyborcza, 1 III 2005)


Skarb, nie turystka

     Dziennikarka "Słowa Polskiego • Gazety Wrocławskiej" Joanna Lamparska otrzymała nagrodę w konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej za promowanie walorów Dolnego Śląska.

     Każdy kto zajrzy do najciekawszych, najpiękniejszych i najbardziej tajemniczych miejsc w naszym regionie, spotka tam turystów... wczytujących się w książki Joanny. Dlatego nie dziwi nas wyróżnienie, a dodajmy, że gdyby jury znało zalety naszej dziennikarki, otrzymałaby główną nagrodę.

     Joanna, obecnie szefowa działu kultury, jest urodzoną podróżniczką, dodajmy - ekstremalną. Szukała już skarbów w najgłębszych dolnośląskich podziemiach, sypiała we wszystkich dolnośląskich zamkach, a kiedy nie mogła spać, spotykała się z naszymi słynnymi duchami. Nie zdradzając Dolnego Śląska (napisała o nim 6 bestsellerów), robiła wypady do kwatery NATO w Brukseli, pomieszkiwała z Masajami w Tanzanii i wędrowała m.in. po Kambodży, Laosie, Kenii i (nie) wylegiwała się na Hawajach.

     Asia jest ładną dziewczyną, choć z dziwnymi znajomościami. Gdy czasem do redakcji przychodzą jej przyjaciele i bohaterowie tekstów (rycerze w pełnym rynsztunku, faceci, którzy przepłynęli Atlantyk, globtroterki, które pojechały rowerem na Syberię, kolekcjonerzy tanich win czy poradzieckich pamiątek), nawet poważni redaktorzy nie wiedzą, co o tym sądzić. Asia ma równie jak ona szalonego partnera podróżnika, kota Holubka, dwa terenowe samochody: BMW i UAZ-a, dużo cierpliwości i uśmiech dla wszystkich.

Jacek Antczak
"Słowo Polskie • Gazeta Wrocławska"
16 II 2005

Fot. Paweł Relikowski (SP•GW)


Nagroda Wojewody Dolnośląskiego 
dla Bartłomieja Knapika

    24 stycznia 2005 r. w Auli Leopoldina na Uniwersytecie Wrocławskim odbyło się tradycyjne spotkanie noworoczne Wojewody Dolnośląskiego Stanisława Łopatowskiego, w którym wzięli udział dolnośląscy parlamentarzyści, reprezentanci samorządów terytorialnych, przedstawiciele świata polityki, kultury, nauki i gospodarki. W uroczystości uczestniczył także minister skarbu państwa Jacek Socha.

     Podczas ceremonii wojewoda uhonorował specjalnymi nagrodami pięciu mieszkańców Dolnego Śląska za zaangażowanie w społeczne, gospodarcze i kulturalne w sprawy naszego województwa. Nagrodę z rąk wojewody odebrali: ks. kardynał Henryk Gulbinowicz, dyrektorka Opery Wrocławskiej Ewa Michnik, dziennikarz „Słowa Polskiego • Gazety Wrocławskiej” Bartłomiej Knapik, wójt Radwanic Sabina Zawis oraz dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego prof. Wojciech Witkiewicz.

     Ceremonię uświetnił występ Chóru Chłopięcego Archidiecezji Wrocławskiej Pueri Cantores Wratislavienses.

     Red. Bartłomiej Knapik otrzymał nagrodę za walkę na łamach „SP•GW” w 2004 roku na rzecz przyspieszenia budowy drogi ekspresowej Wrocław – Warszawa.

Ponaglił urzędników


Sportowy Dziennikarz Roku

     Ireneusz Maciaś – rocznik 1968. Urodzony w Brzesku (stąd miłość do złocistego płynu marki „Okocim”). W zawodzie od 1989 roku, a więc wyróżnienie zbiegło się z 15-leciem pracy dziennikarskiej. Absolwent I LO w Nowym Sączu oraz politologii na Uniwersytecie Wrocławskim.

     Zaczynał w "Gazecie Robotniczej" (przemianowanej później na "Wrocławską"), zaliczył epizod w "Sporcie i Turystyce", potem pisał w "Słowie Polskim'. Obecnie dziennikarz działu sportowego "Słowa Polskiego Gazety Wrocławskiej'.

     Ulubione dyscypliny: piłka nożna, kolarstwo, tenis stołowy, hokej na lodzie, narciarstwo.

     Żonaty, ojciec pięknej córeczki. Sympatyczny, życzliwy, lubiany przez kolegów z branży.

     Irusiowi mooocno gratulujemy!


Napisali o tym:

Posłuchał Cruyffa i jest wielki

     Dziennikarzem roku na Dolnym Śląsku kapituła Nagrody im. Macieja Bilewicza, złożona z laureatów z poprzednich lat oraz działaczy i dziennikarzy sportowych, uznała tym razem red. Ireneusza Maciasia (Słowo Polskie • Gazeta Wrocławska), który – jak się okazuje – zawdzięcza to wyróżnienie słynnemu Holendrowi Johanowi Cruyffowi oraz własnym niedoskonałościom w wyszkoleniu piłkarskim.

     - Niegdyś mój wielki idol Johan Cruyff powiedział: - Jeśli grasz w pierwszej lidze, masz szansę trafić do reprezentacji. Staraj się i walcz o to. Jeśli jednak ekstraklasa to dla ciebie zbyt wysokie progi, zostań dziennikarzem sportowym. I ja tak zrobiłem – zdradził tajemnicę swojego sukcesu red. Maciaś. (WOK)

(„Słowo Polskie Gazeta Wrocławska”, 10 I 2005)


Nagroda została wręczona 7 I 2005 podczas balu kończącego 
52. Plebiscyt na Najlepszego Sportowca i Trenera na Dolnym Śląsku.

Fot. Tomasz Gola (SPGW)


Marek Obszarny i Dariusz Litera z Polskiego Radia Wrocław powtórnie trafili do Księgi Rekordów Guinnessa
Bali się tylko o swe gardła

     Dziennikarze przeprowadzili najdłuższy na świecie talk show. Przez 35 godzin rozmawiali ze swymi gośćmi na antenie. Zaczęli w sobotę rano 4 września 2004 r., skończyli w niedzielę o godzinie 20.00. W studiu zbudowanym na lotnisku w Lubinie Marek Obszarny i Dariusz Litera podczas festynu jubileuszowego KGHM zmierzyli się z rekordem Guinnessa należącym od trzech lat do angielskiej stacji Three Counties, stowarzyszonej z BBC. W listopadzie 2001 r. Brytyjczyk Nick Lawrence poprowadził 33-godzinny radiowy talk show. Polacy postanowili nie schodzić z anteny przez 35 godzin.

     Dariusz Litera i Marek Obszarny zaprosili ponad 200 gości, m.in. profesorów Jana Miodka i Leona Kieresa, Annę Dymną, Marylę Rodowicz, Kayah, Kubę Wojewódzkiego, Monikę Richardson, Józefa Oleksego. Poza tym cały czas rozmawiali ze słuchaczami i kibicującą im na miejscu publicznością. 

     - Reguły są twarde: w każdej godzinie 37 minut muszą stanowić wywiady, resztę można zagospodarować puszczając muzykę czy serwisy informacyjne - wyjaśniał Zenon Pustelnik, wydawca polskiej edycji Księgi Rekordów Guinnessa, który czuwał nad przestrzeganiem regulaminu.

     Litera i Obszarny mają już na swoim koncie jeden rekord Guinnessa. We wrześniu 2000 r. prowadzili program przez 93 godziny i 10 minut. Po co to robią? 

     - Żeby Dolny Śląsk i Wrocław były widoczne na świecie - odpowiadają.

Piotr Kanikowski (SP•GW)Wrocławscy dziennikarze Marek Obszarny i Dariusz Litera (pierwszy i drugi od lewej)
znów najlepsi na świecie.


Na antenie "odpytane" zostały gwiazdy, m. in.: Maryla Rodowicz (na zdjęciu), Krystyna Janda,
Dorota Gawryluk, Monika Richardson, Kazimierz Kutz, Kuba Sienkiewicz, Krzysztof Ibisz i wielu innych.


Nie zabrakło też trudnych pytań do polityków,
wśród których był między innymi marszałek Sejmu Józef Oleksy


Dziennikarz Roku

     Krzysztof Kucharski, dziennikarz "Słowa Polskiego • Gazety Wrocławskiej", został Dziennikarzem Roku. Nagrodę im. Tadeusza Szweda przyznało mu Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Dolny Śląsk i Syndykat Dziennikarzy Polskich. Znawca teatru i piosenki aktorskiej oraz największy smakosz w redakcji z dziennikarstwem związany jest od końca lat sześćdziesiątych. Pracę etatową w „Gazecie Robotniczej” rozpoczął w 1972 roku. W ciągu tych lat jego publikacje należały do najchętniej czytanych – zwłaszcza z dziedziny kultury.

     Nagroda zostanie wręczona w czerwcu podczas specjalnej uroczystości.

(Przeczytaj więcej...)


Zasłużony dla sportu Dolnego Śląska


Waldemar Niedźwiecki (z prawej) przyjmuje gratulacje z rąk Włodzimierza Moski – prezesa Dolnośląskiej Federacji Sportu. W głębi: Stanisław Łopaciński – działacz sportowy, kierownik sekcji siatkówki męskiej Gwardii Wrocław i Józef Zapędzki – dwukrotny mistrz olimpijski w strzelectwie. Fot. Magdalena Stachera

Waldemar Niedźwiecki, wieloletni, doświadczony dziennikarz sportowy prasy, radia i telewizji, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy RP Dolny Śląsk, otrzymał odznakę „Zasłużony dla Sportu Dolnego Śląska”. Okazją było 50-lecie Szkolnego Związku Sportowego i 30 rocznica Dolnośląskiej Federacji Sportu. Znalazł się – jako jedyny dziennikarz – w gronie wspaniałych sportowców, m.in. dwukrotnego mistrza olimpijskiego Józefa Zapędzkiego.


Laureatka Prometeusza

Wanda Ziembicka-Has, dziennikarka i reporterka TVP 3 Wrocław, sekretarz zarządu Stowarzyszenia Dziennikarzy RP Dolny Śląsk, otrzymała nagrodę Prometeusz 2003 za osiągnięcia w promocji młodych talentów Polskiej Estrady.


Pierścienie milenijne

Barbara Nasiłowska, emerytowana dziennikarka „Słowa Polskiego” (na zdjęciu), i Zbigniew Zawada, wieloletni dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej, otrzymali 29 XII 2003 r. od kardynała Henryka Gulbinowicza pierścienie milenijne. Uroczystość odbyła się podczas tradycyjnego opłatka dla dziennikarzy.

     W ubiegłych latach pierścienie milenijne otrzymali z rąk kardynała dziennikarze z naszego stowarzyszenia: Lena Kaletowa, Wanda Ziembicka, Zbigniew Umański, Wiesław Geras i Waldemar Niedźwiecki.


Beata Januchta wyróżniona w Monte Carlo

     Beata Januchta, dziennikarka wrocławskiego ośrodka Telewizji Polskiej, zdobyła srebrny medal na festiwalu telewizyjnym w Monte Carlo. Jurorzy, a wśród nich Daniel Olbrychski, nagrodzili jej film dokumentalny zatytułowany "Żywot Michała".

     "Żywot Michała" to poruszający film o alkoholiku, który mieszkając w schronisku Brata Alberta, próbuje powrócić do normalnego życia. Swój powrót rozpoczyna od z pozoru nierealnej dla niego podróży do Szwecji w poszukiwaniu niewidzianego od dwudziestu lat syna. W werdykcie czytamy, że jest to pokazana z ogromną wrażliwością kronika, która pozwala polubić główną postać.

     Realizacja filmu trwała trzy lata. Beata Januchta za "Żywot Michała" otrzymała też inną prestiżową nagrodę "Białą Kobrę" – Grand Prix Łódzkiego Festiwalu Mediów "Człowiek w zagrożeniu" Niedawno Beata Januchta została też laureatką III Edycji Konkursu Dziennikarskiego "Oczy Otwarte" za film "A świat taki ogromny".

     Beata Januchta pracuje w Telewizji Wrocław od 1995 roku. Widzom znane są jej cykle publicystyczne "Prowokator" i "Protestuję".


Beata Januchta

______________________________
Stowarzyszenie Dziennikarzy RP - Dolny Śląsk
Podwale 62, 50-010 Wrocław, tel./tel 48-71 341 87 60
Konto: nieaktualne o/Wrocław nieaktualne
sdrp.wroc@interia.pl