ZMARŁ RED. EDWARD BYKOWSKI

Edward nie pojawił się na tegorocznej Wigilii. Wysyłając zaproszenia do naszych seniorów na Dziennikarską Wieczerzę Wigilijną, która odbyła się 15 grudnia 2021 roku, nie pominąłem red. Edwarda Bykowskiego z Oławy, byłego redaktora naczelnego gazety zakładowej „Głos Jelcza”, szefa ogólnopolskiego Klubu Gazet Zakładowych dawnego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, a od 1990 roku członka kolegium redakcyjnego „Gazety Powiatowej – Wiadomości Oławskie”. W tym roku nasz Kolega, który od 1982 roku był członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy RP Dolny Śląsk, nie przybył jednak na bożonarodzeniowe spotkanie. Byłem tym bardzo zdziwiony. Edziu przecież prawie każdego roku łamał się z nami wigilijnym opłatkiem. Dlaczego więc dzisiaj nie ma Go z nami, czyżby zachorował? – zadawałem sobie pytanie. W niedzielę dotarła do mnie smutna wiadomość, że Edward Bykowski zmarł 1 września 2021 roku, a trzy dni później został pochowany na tzw. starym cmentarzu przy ul. Zwierzynieckiej w Oławie. 

Edwardzie, spoczywaj w pokoju!

Ryszard Mulek
Przewodniczący Zarządu
SDRP Dolny Śląsk

Żegnaj, Edwardzie

W nocy z 31 sierpnia na 1 września 2021 roku odszedł nasz redakcyjny Kolega Edward Bykowski.

Był z nami od początku, ponad 30 lat. Nie tylko współtworzył redakcję i gazetę. Był naszym Przyjacielem. Będzie nam Go bardzo brakowało.

Znali Go niemal wszyscy starsi oławianie. Bo Edward – jeden z pierwszych mieszkańców powojennej Oławy – był osobą wielce zasłużoną dla rozwoju kultury fizycznej w naszym regionie. Był gorącym orędownikiem historycznej decyzji z 1961 roku o połączeniu klubów sportowych z Jelcza i Oławy, autorem nazwy MKS „Moto-Jelcz” Oława. Przez pięć lat był sekretarzem tego klubu, a przez 40 – klubowym i miejskim spikerem, relacjonującym najważniejsze imprezy sportowe w powiecie oławskim. Jako korespondent znanych ogólnopolskich czasopism, m.in. „Przeglądu Sportowego”, Edward Bykowski opisywał na gorąco sportowe wydarzenia dziejące się w Oławie i w okolicy, m.in. drugoligowe mecze piłkarskie i bokserskie oraz imprezy kolarskie. W 2015 roku uhonorowano Go z okazji jubileuszu 70-lecia polskiego sportu na Ziemi Oławskiej tytułem Zasłużony dla Miasta Oławy.

Edward to także długoletni redaktor naczelny gazety zakładowej „Głos Jelcza”, a od 1990 roku do ostatka członek kolegium redakcyjnego „Gazety Powiatowej – Wiadomości Oławskich”, którą współtworzył. Na łamach tych gazet publikował teksty interwencyjne, historyczne oraz inne, wspierające budowę lokalnej demokracji, a przede wszystkim swoje felietony, które początkowo podpisywał pseudonimem Wasz Kogut.

Edward Bykowski znany jest także z działalności w oławskim Stowarzyszeniu Miłośników Kresów Wschodnich. Jako wieloletni prezes organizował coroczne opłatki kresowe, integrujące mieszkańców Ziemi Oławskiej oraz inicjował akcje na rzecz pomocy Polakom, zamieszkującym utracone Kresy Rzeczypospolitej, zabiegał o odbudowę kościoła w Sasowie.

Źródło: tuolawa.pl

https://www.tuolawa.pl