Zmarł Marek Malinowski

Marek Malinowski – ur. 2 marca 1943, dziennikarz i regionalista, absolwent studiów polonistycznych oraz podyplomowych studiów politycznych. 

Jako student zainicjował we Wrocławiu w roku 1965 wydawanie czasopisma literackiego „Glosy” i był jego redaktorem naczelnym, pełnił funkcję sekretarza redakcji pierwszych numerów czasopisma studenckiego „Konfrontacje”, przez rok był kierownikiem literackim studenckiego teatru Kalambur. 

W 1973 został redaktorem naczelnym „Trybuny Wałbrzyskiej” i prowadził ją do 1991. Uczynił z tego tygodnika znaczące w skali kraju pismo regionalne, którego jednorazowy nakład dochodził nawet do 100 tys. egzemplarzy.

Pod koniec lat 70. intensywnie popularyzował twórczość literatów wałbrzyskich, współtworzył „Informator Kulturalny Województwa Wałbrzyskiego”, brał udział w redagowaniu „Kroniki Wałbrzyskiej” i „Rocznika Województwa Wałbrzyskiego”. 

ELW

Żegnamy Cię, Marku!

9 marca 2020 roku opuścił nas, w wieku 77 lat, wieloletni Kolega i Przyjaciel. Odeszła od nas legenda wałbrzyskiego dziennikarstwa, pasjonat Wałbrzycha i regionu, człowiek mocno zaangażowany w działania na rzecz rozwoju i promocji kultury oraz ludzi ją tworzących.

Marek Malinowski był redaktorem naczelnym „Trybuny Wałbrzyskiej” od 1973 do 1991 roku. Dzięki Niemu została liczącym się czasopismem regionalnym o wysokim nakładzie. W pierwszych latach funkcjonowania województwa wałbrzyskiego współtworzył pismo informacyjne poświęcone głównie kulturze, ale też turystyce i sportowi. Dał się też poznać od jak najlepszej strony jako publicysta i współtwórca dobrze przyjmowanych wydawnictw, jak choćby: „Kronika Wałbrzyska” czy „Rocznik Województwa Wałbrzyskiego”. Do dziś w tutejszym środowisku literackim wspomina się Jego zaangażowanie w cykliczne wydawanie tomików i tzw. listków poetyckich. Był ważną postacią i w innych przedsięwzięciach kulturalnych, na przykład „Wałbrzyskich Ścieżkach Literackich” – swego rodzaju dorocznego festiwalu literackiego, także ogólnopolskiego konkursu literackiego i plastycznego o „Złotą Lampkę Górniczą”. Swoje zainteresowania kulturą kontynuował również przez kilka lat jako redaktor naczelny „Wałbrzyskiego Informatora Kulturalnego”, na przełomie lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych.

Marek Malinowski dał się poznać również jako pasjonat regionalistyki. Jego wiedza w tej dziedzinie była imponująca. Dzielił się nią nie tylko w artykułach publicystycznych i na spotkaniach autorskich. Ukazały się zwarte wydawnictwa Jego autorstwa poświęcone pierwszym powojennym latom w Wałbrzychu.

Godna podziwu była Jego pasja gromadzenia materiałów dokumentujących wiele dziedzin życia oraz miłość do książek. Jedne i drugie zbiory były tak ogromne, że do ich przechowywania, już dobrych kilka lat temu, wynajęto obszerne pomieszczenia magazynowe.

Marek pozostanie w naszej pamięci jako niezwykle aktywny twórca i uczestnik życia publicznego, również w działaniach związanych ze sprawowaniem mandatu radnego wałbrzyskiej Rady Miejskiej. Jako Osoba szeroko znana i ceniona w wielu środowiskach Wałbrzycha i daleko poza nim. Jako Człowiek ogromnej i wielostronnej wiedzy. Także jako gawędziarz, którego słuchało się z przysłowiową otwartą buzią.

Redaktora Marka Malinowskiego żegnamy 13 marca o godz. 13.00 na cmentarzu komunalnym w Szczawnie-Zdroju.