Było tam kilka ciekawych propozycji teatralnych. Mnie zachwycił spektakl przygotowany przez licealistę z Rzeszowa Bartosza Rułke, który przedstawił spektakl na podstawie „Transatlantyku” Witolda Gombrowicza. Bartosza zaprosiłem ze spektaklem „Pojedynek” do Torunia na 34. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Jednego Aktora (22–24.11.2019). Podczas spotkania mówiłem o teatrze jednego aktora i o „czarnych książeczkach” z Hamletem – serii wydawniczej poświęconej ruchowi teatrów jednego aktora, wydawanych przez WROSTJA. Wszyscy uczestnicy otrzymali w prezencie książeczki tej serii. Pani Prezydent Słupska wręczyła mi list gratulacyjny oraz nagrodę (dwa słoiki z własnoręcznie przygotowanymi znakomitymi konfiturami). Więcej o Spotkaniach na: Teatr Rondo Słupsk…
Potem były rozmowy z Dorotą Senkowską – szefową Teatru w Oknie w Gdańsku. Mówiliśmy o kolejnej, trzeciej edycji spotkań MonoTeatr. Dodam tylko, że planowane na lipiec–sierpień 2020 spotkania z jednoosobowym teatrem będą bardzo interesujące.
Kilka dni spędziłem jak każdego roku na Kaszubach. I wreszcie kolejne moje teatralne miejsce – HEL. Tu odbywały się w lipcu już po raz 13 Spotkania Teatrów Jednego Aktora. 5 edycji przygotowywali aktorzy Olgierd Łukaszewicz i Grażyna Marzec, 8 edycji przygotowuję osobiście. Jest to jedyny taki festiwal teatralny na świcie, który odbywa się w czynnej Remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Helu. Na miesiąc z remizy wyprowadza się wozy bojowe OSP i przygotowuje pomieszczenie dla 120 osób. Tu prezentowane są przy wypełnionej sali spektakle, które musimy powtarzać.
Przegląd był znakomicie przygotowany i cieszył się wielkim zainteresowaniem mieszkańców oraz turystów i wczasowiczów. W tym roku prezentowano spektakle z udziałem: Wiesława Komasy („Jak się wszystko dziwnie plecie”), Agnieszki Przepiórskiej („Kocham Bałtyk”), Joanny Staneckiej („Aktorka prowincjonalna) i Lidii Danylczuk ze Lwowa („Stara kobieta wysiaduje”). Były też spektakle dla dzieci oraz rozmowa o teatrze, podczas, której prezes Klubu Krytyki Teatralnej AICT red. Tomasz Miłkowski mówił o polskim teatrze w ostatnim stuleciu.
Spotkaniom towarzyszą dwie plenerowe wystawy – jedna stała w Porcie, gdzie prezentowane są portrety wszystkich aktorów biorących udział w spotkaniach od 2007 roku i na głównej ulicy miasta wystawa 12 portretów aktorów biorących udział w tegorocznych spotkaniach; wisi ona od czerwca do września, drukuje się specjalne plakaty na każdy spektakl.
Burmistrz Miasta Hel powołał mnie na dyrektora artystycznego Teatru w Remizie na 2020 rok i wręczył nagrody grafikę Helu i dwa albumy o Helu.
Spotkania organizuje i w całości finansuje Urząd Miasta Helu. Więcej o Teatrze w Remizie i ostatniej edycji na stronie: Teatr w Remizie Hel.
Po powrocie do Wrocławia zabrałem się za przygotowanie programu 34. Międzynarodowych Spotkań Teatrów Jednego Aktora w Toruniu. Kończymy pracę nad 18 tomem książki z serii z Hamletem o wybitnym aktorze Pipie Utonn. Autorami książki są Tomasz Miłkowski i Nick Awde. Promocje publikacji i spotkania z aktorem odbędą się w Toruniu 24 listopada. Dwa dni później w warszawskim Instytucie Teatralnym Raszewskiego, a 27 listopada w Domu Kultury Węglin w Lublinie.
Tylko Wrocław przez kolejny rok pozostanie bez WROSTJA…
Wiesław Geras