WROCŁAWSKIE ŚWIĘTO LOTNICTWA

W kolejnych latach święto lotników zmieniano jeszcze trzykrotnie: na 16 lipca w 1941 roku, na 1 września w 1945 roku oraz na 23 sierpnia w 1950 roku. Natomiast Święto Polskiego Lotnictwa, które obchodzone jest do dzisiaj, ustanowione zostało 28 sierpnia 1993 roku. 

We Wrocławiu tegoroczne święto uczczono już w sobotę 26 sierpnia 2023 roku. Uczestniczy w nim przedstawiciele organizacji, stowarzyszeń i instytucji związanych z lotnictwem, złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem Lotnika upamiętniającym 60. rocznicę powstanie Lotnictwa Polskiego we Wrocławiu oraz Lotniska z Portem Lotniczym na Gądowie Małym. Pomnik ten został odsłonięty 14 stycznia 2006 roku, na rondzie przy Bulwarze Ikara, na wrocławskim osiedlu Kosmonautów. W marcu 2022 roku pomnik został przeniesiony na skwer obok budynku dawnego portu lotniczego. 

W ramach obchodów Święta Lotnictwa odbył się festyn osiedlowy z pokazami lotniczymi i piknikiem, którego organizatorem była Rada Osiedla. Było mnóstwo atrakcji dla całych rodzin i każdego z osobna. Na Stadionie Sportowym odbyły się pokaz skoków spadochronowych, w wykonaniu grupy SKVDIVE z lotniska w Szymanowie. Organizatorzy zapewnili takie wiele innych atrakcji, w tym warsztaty manualne dla dzieci i dorosłych, zabawę na „dmuchawcach”. Dzięki pilotom z Aeroklubu Wrocławskiego można było usiąść za sterami szybowca. Z kolei członkowie Kluby Sportów Balonowych zapraszali do lotów balonem. Konkurs z nagrodami przygotowali przedstawiciele MPK. Wszystkie przygotowane atrakcje cieszyły się dużym zainteresowaniem, szczególnie dzieci i młodzieży. 

Sprawnie działała także strefa gastronomiczna, a stadionowa restauracja z tarasem „Zielony Rower” zapewniała miejsca na grupowe świętowanie, a nawet rabaty na zamówione frykasy. Potańcówka zakończyła imprezę.

Tekst i foto: Andrzej Powidzki