WOJCIECH CZUCHNOWSKI DZIENNIKARZEM ROKU 2023

I dalej: – Czy po ośmiu latach władzy, która miała bardzo duże ciągoty autorytarne, która usilnie niszczyła wolne media, która łamała ludziom kręgosłupy, najważniejszą sprawą jest temat mobbingu w jednej redakcji? Czy mobbingiem nie jest zmuszanie dziennikarzy do pracy w redakcjach, które decyzją ich władz lub właścicieli po prostu wysługiwały się autorytarnej władzy? Dziennikarzom łamano kręgosłupy. Oni przez lata pracowali wbrew sobie. Nasze środowisko musi się bardzo poważnie rozliczyć z tego, jak się zachowywało w ostatnich latach – mówił Wojciech Czuchnowski na scenie.

Za nim w głosowaniu na Dziennikarza Roku 2023 znaleźli się: Jacek Harłukowicz z Onetu – na drugim miejscu, Bianka Mikołajewska z WP – na trzecim miejscu, Edyta Krześniak z TVN i Justyna Suchecka z Tvn24.pl ex aequo – na miejscu czwartym oraz Andrzej Poczobut – dziennikarz „Gazety Wyborczej” więziony przez białoruski reżim – na miejscu piątym.

Podczas gali finałowej 27. edycji konkursu Grand Press ogłoszono też nazwiska zdobywców nagród za najlepsze materiały prasowe, radiowe, telewizyjne i internetowe mijającego roku. Zwycięzcy w kategoriach otrzymali czeki o wartości 5 tys. zł i miniaturki stalówki Grand Press. Tutaj także niektórzy laureaci podnosili kwestie mobbingu w mediach – również konkretnie w odniesieniu do przyszłości najważniejszej nagrody dziennikarskiej. Kilkoro nagrodzonych postanowiło przekazać nagrodę na stowarzyszenie walczące z mobbingiem lub na działalność na rzecz psychiatrii dziecięcej.

Pierwsza piątka w plebiscycie na Dziennikarza Roku 2023 to: Wojciech Czuchnowski z „GW” (pierwszy z prawej), Jacek Harłukowicz z Onetu (pierwszy z lewej) – na drugim miejscu, Bianka Mikołajewska z WP (nieobecna) – na trzecim miejscu, Edyta Krześniak z TVN (druga z prawej) i Justyna Suchecka (druga z lewej) z Tvn24.pl ex aequo – na miejscu czwartym oraz Andrzej Poczobut – z oczywistych względów nieobecny dziennikarz „Gazety Wyborczej”, więziony przez białoruski reżim – na miejscu piątym (fot. Wojciech Surdziel)
  • W kategorii News wygrali Justyna Suchecka i Piotr Szostak – TVN24.pl – za cykl materiałów „Willa plus. Publiczne pieniądze dla organizacji bliskich PiS. Lista”.
  • W kategorii Dziennikarstwo śledcze nagrodę odebrali Piotr Świerczek i Robert Zieliński – „Czarno na białym” – TVN24 – za materiał zatytułowany „Historia agenta. Tomasz L. z komisji likwidacyjnej WSI. Tajemnica urzędnika stołecznego ratusza”
  • Michał Okoński z „Tygodnika Powszechnego” odebrał Grand Press w kategorii Publicystyka za tekst „Dłoń w ogniu”
  • Dariusz Faron z Wirtualnej Polski otrzymał nagrodę Grand Press w kategorii Reportaż prasowy/internetowy za materiał „»Robiliśmy wszystko, żeby ratować dziecko«. Ciało zabrali w środku nocy. A oni zostali”
  • W kategorii Reportaż audio wygrały Dorota Salus i Agnieszka Szwajgier z Radia 357 za cykl „Kryptoscam”
  • Michał Przedlacki z „Superwizjera” TVN odebrał Grand Press w kategorii Reportaż TV/wideo za cykl reportaży z Ukrainy
  • Za najlepszy wywiad Grand Press dostali Jacek Harłukowicz i Janusz Schwertner (Onet) za rozmowę zatytułowaną „Katarzyna Kotula: Prezes PZT to seksualny predator. Krzywdził mnie, gdy byłam dzieckiem”
  • W kategorii Dziennikarstwo specjalistyczne i nowe formy dziennikarstwa Grand Press otrzymali Łukasz Frątczak i Dariusz Kubik – „Czarno na białym” – TVN 24 – za cykl „Zakładnicy umowy”.

Nagrody Grand Press przyznało jury, w którym zasiadali: Andrzej Andrysiak („Gazeta Radomszczańska”, SGL), Bogusław Chrabota („Rzeczpospolita”), Jerzy Domański („Przegląd”), Magda Jethon (Radio Nowy Świat), David McQuaid (korespondent amerykański w Polsce), Edward Miszczak (Telewizja Polsat), Mateusz Sosnowski (TVN24), Anna Śmigulec (Wirtualna Polska), Marek Twaróg („Presserwis”), Michel Viatteau (Agence France-Presse) oraz Jacek Żakowski (pierwszy Dziennikarz Roku, „Polityka”).

Przyznane zostały również nagrody: Grand Press Digital and Technology, Grand Press Economy, Nagroda im. Bohdana Tomaszewskiego oraz – po raz czwarty – za Książkę Reporterską Roku.

Rafał Stec z „Gazety Wyborczej” został laureatem Nagrody im. Bohdana Tomaszewskiego dla najlepszego dziennikarza sportowego. Nagrodę przyznało jury w składzie: Andrzej Janisz (Polsat Sport), Michał Kołodziejczyk (Canal +), Maciej Petruczenko („Przegląd Sportowy”), Włodzimierz Szaranowicz, Stefan Szczepłek oraz Mirosław Żukowski („Rzeczpospolita”).

Rafał Hirsch, reprezentujący Voice House, Business Insider i Tok FM, otrzymał Grand Press Economy. Nagrodę przyznało jury w składzie: Marek Chądzyński (300gospodarka.pl), Maciej Samcik („Subiektywnie o Finansach”), Grzegorz Siemionczyk („Parkiet”, „Rzeczpospolita”).

Nagrodą Grand Press Digital and Technology uhonorowano Agatę Kaźmierską i Wojciecha Brzezińskiego z „Tygodnika Powszechnego”. Decydowało jury w składzie Marcin Bartnicki (Wirtualna Polska), Beata Biel (TVN Warner Bros. Discovery, Konkret24) i Marek Twaróg („Presserwis”).

Wędrówka tusz” Bartka Sabeli (Wydawnictwo Czarne) została Książką Reporterską Roku. Natomiast nagrodą Czytelników uhonorowano książkę „Żarnowiec. Sen o polskiej elektrowni jądrowej autorstwa Piotra Wróblewskiego (Wydawnictwo Krytyki Politycznej). Laureatów wybrało jury w składzie: Bartek Chaciński, Roman Kurkiewicz, Weronika Mirowska, Beata Stasińska i Małgorzata Szejnert.

Niektórzy laureaci zdecydowali o przekazaniu finansowej części nagrody na cele charytatywne, najczęściej Krajowemu Stowarzyszeniu Antymobbingowemu. Kolejne 10 tysięcy złotych przekaże tam również Bank BNP Paribas, fundator Nagrody im. Bohdana Tomaszewskiego.

Grand Press to największy konkurs dziennikarski w Polsce. Organizatorem 27. edycji konkursu jest Fundacja Grand Press.

(MAT, 11.12.2023)
Źródło: Press.pl

(www.press.pl)