WILNO PEŁNE INSPIRACJI

Kolejnym miejscem, które w trakcie pobytu w Wilnie warto zobaczyć, jest cmentarz na Rossie. Spacer wśród wiekowych nekropolii sprzyja zamyśleniu się nad kruchością ludzkiej egzystencji oraz nad celem naszej doczesnej wędrówki. Zaś usytuowana na honorowym miejscu mogiła, w której spoczywa serce marszałka Piłsudskiego, kieruje ku czasom, kiedy Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość. To napawa dumą w kontekście determinacji narodu w dążeniu do realizacji zamierzonego celu i zachęca do naśladowania takiej postawy. Wspomnianym nastrojom sprzyja fakt, że na Rossie spoczywa wielu sławnych Polaków, jak np. Joachim Lelewel tudzież Władysław Syrokomla. Świadomość tego faktu sprzyja zwiększonemu natężeniu uczuć patriotycznych oraz poczuciu dumy, że jesteśmy Polakami.

Gdy doświadczając rozkoszy duchowej w trakcie podziwiania zabytków i delektowania się zwiedzaniem urokliwych zakątków Wilna, poczujesz w końcu głód, polecam udanie się do restauracji Etno Dvaras. Ma idealną lokalizację, albowiem usytuowana jest w sercu miasta pomiędzy ratuszem a katedrą (ulica Pilies). Przekraczając próg wspomnianego lokalu, doświadczysz pozytywnego uczucia, jakbyś przeniósł się w czasie o kilka wieków. Konkretnie do epoki niegasnącej świetności państwa polskiego i zjednoczonego z nim Wielkiego Księstwa Litewskiego. Sprawia to wystrój lokalu, który przypomina mi wnętrze karczmy w starym stylu. Niewątpliwym walorem tej restauracji jest przykuwające uwagę menu, w którym obejrzeć można zdjęcia serwowanych potraw, co dodatkowo sprzyja pobudzeniu apetytu. A kolejną zaletą w moim odczuciu jest idealne dostosowanie lokalu dla zakochanych par ze względu na romantyczne zakątki sprawiające wrażenie intymności. Obsługę kelnerską cechuje nie tylko daleko idący urok osobisty, ale również bijący z twarzy intelekt oraz znajomość języków obcych. Z moich spostrzeżeń wynika, że z kelnerkami można można swobodnie porozmawiać w języku rosyjskim i angielskim. Ich ubiór przypomina mi dawne stroje ludowe. Pozostając pod wpływem melancholijnego nastroju lokalu, delektować się możemy słabym pod względem alkoholu, ale dobrym w smaku lokalnym piwkiem Svyturio. Również zakosztować tam można specjałów litewskiej kuchni, takich jak na przykład kartacze.

Nietrudno zatem o refleksję, że Wilno jest atrakcyjnym miastem, do którego warto udać się w wolnym czasie, albowiem w trakcie pobytu można ubogacić się o doznania estetyczne wskutek zwiedzania zabytkowych obiektów. To czynnik inspirujący do zgłębiania wiedzy odnośnie do oglądanych zabytków i tym samym do poszerzenia swoich horyzontów.

A to nie jedyne walory miasta. Trudno nie wspomnieć, ze przechadzając się wzdłuż brzegu Wilejki, można znaleźć romantyczne miejsca, w których jest sposobność miłego spędzenia czasu w trakcie delektowania się powiewem wiatru i soczystą zielenią traw. To idealne miejsce do odpoczynku i regeneracji sił. Sprzyja również refleksji o sensie istnienia oraz przemyśleniu innych nurtujących tematów. Zatem jeśli masz możliwość, przyjedź odwiedzić piękną stolicę Litwy, a na pewno doświadczysz wielu pozytywnych wrażeń i będzie to dla ciebie cudownie spędzony czas.

Wojciech Mazij
Członek SDRP Dolny Śląsk