VII edycja konkursu im. Andrzeja Żurowskiego dla młodych krytyków teatralnych

Konkurs został zainicjowany z myślą o często powtarzanej idei przez profesora dr. hab. Andrzeja Żurowskiego, wybitnego krytyka, znawcę teatru, szekspirologa, przez lata honorowego wiceprzewodniczącego światowego IACT/AICT. Mówił on wielokrotnie o potrzebie doskonalenia i wspierania młodej krytyki teatralnej, jednym z ważniejszych działań we współczesnym myśleniu o teatrze. 

Młodzi krytycy teatralni mogą więc już po raz siódmy wziąć udział w konkursie na najlepsze recenzje teatralne minionego sezonu, publikowane od maja 2019 do ostatniej dekady marca 2020 roku. Kapituła konkursu ocenia recenzje zamieszczane w mediach tradycyjnych: prasie, radiu, telewizji, w gazetach i folderach festiwalowych, jak i  w nowych mediach: na portalach teatralnych, w mediach społecznościowych i na blogach.

Wysoki poziom nadsyłanych prac w dotychczasowych sześciu edycjach sprawił, że to przedsięwzięcie uważane jest za ważne wydarzenie promujące najbardziej utalentowanych młodych recenzentów. Finaliści i laureaci konkursu im. Żurowskiego w sposób widoczny zaznaczają już własny wkład w rozwój myśli krytycznej i obecni są, ku radości organizatorów konkursu, w wielu znaczących przedsięwzięciach teatralnych. Potwierdzają również, że ważny jest obieg myśli krytycznej i stałe wzbogacanie wymiany doświadczeń, ku czemu również IATC/AICT stwarza liczne okazje.

Regulamin VII edycji pozostaje bez zmian. Pełna informacja znajduje się na stronie: www.konkurs-zurowski.pl i na FB Konkurs im. A. Żurowskiego.

Bardzo prosimy o spokojną i dokładną lekturę warunków konkursu. Szanse na wzięcie udziału w nim mają wszyscy publikujący recenzje teatralne, którzy nie przekroczyli 35 roku życia. Dokładne informacje o regulaminie konkursu znajdziecie Państwo w zakładce O konkursie na stronie głównej: konkurs-zurowski.pl. Tam również umieszczone zostały informacje o tym, jak należy wypełnić zgłoszenie do konkursu i metryczkę do każdej recenzji. 

Nie ulega zmianie skład kapituły oceniającej nadsyłane prace. Jesteśmy zaszczyceni, że w pracach jury uczestniczyć będą nadal: wieloletnia profesorka Akademii Teatralnej dr Bożena Frankowska, aktorka Sławomira Łozińska, wybitny reżyser Maciej Prus, pisarz i dramaturg, kierownik literacki Teatru Żydowskiego w Warszawie Remigiusz Grzela, a przewodniczącym kapituły jest dr Tomasz Miłkowski, krytyk teatralny z liczącym się dorobkiem, honorowy wiceprezes AICT.

Uwaga! Recenzje należy nadsyłać do 31 marca 2020 roku na adres Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni. 

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w maju 2020, a dwie nagrody: Prezydenta Miasta Gdyni i Marszałka Województwa Pomorskiego zostaną wręczone podczas finału Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port. Tegoroczny gdyński festiwal, którego dyrektorem programowym jest Jacek Sieradzki, redaktor naczelny „Dialogu”, zaplanowano od 17 do 24 maja 2020 roku.

Zapraszamy więc do udziału w VII edycji konkursu. Bądźcie też z nami na FB.

Wysokie nagrody, każda po 5 tysięcy złotych, laureatom VII edycji konkursu im. Andrzeja Żurowskiego fundują Prezydent Miasta Gdyni dr Wojciech Szczurek i Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk.

Sekretarz Konkursu
Alina Kietrys