„Tygodnik Powszechny”, „Dwutygodnik” i „Pismo” bez wsparcia Ministerstwa Kultury

Budżet na dofinansowanie przez trzy lata wynosi 2,68 mln zł; na dotacje przyznane w efekcie odwołań zarezerwowano 675 tys. zł. Największą dotację na bieżący rok, w wysokości 97,5 tys. zł, przyznano Fundacji Augusta hr. Cieszkowskiego na wydanie czterech numerów kwartalnika „Kronos. Metafizyka, kultura, religia”. Wysokie dotacje w tym roku dostały też m.in. „Mówią Wieki”, „Wpis”, „Arch”, „Kreda” (po 82,5 tys. zł), „Kurier Wnet” (81,9 tys. zł), „Wyklęci” (79,7 tys. zł), „Śląsk” (77 tys. zł), „Topos” (72 tys. zł), „Nowa Konfederacja” (70,1 tys. zł) oraz „Znak” (70 tys. zł).

Niektóre wydawnictwa będą otrzymywać dofinansowanie swoich projektów przez trzy kolejne lata. Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu dostanie w każdym roku po 81,9 tys. zł na wydawanie dwumiesięcznika „New Eastern Europe”, Fundacja Kosmos dla Dziewczynek po 82,5 tys. zł na magazyn „Kosmos dla Dziewczynek”, Stowarzyszenie Przyjaciół Czasopisma o Tematyce Audiowizualnej EKRANy na pismo „Ekrany” oraz Stowarzyszenie Czasu Kultury na „Czas Kultury” – po 75 tys. zł.

Dofinansowania nie przyznano m.in. „Tygodnikowi Powszechnemu” na dodatek „Książki w Tygodniku”, Fundacji Pismo na „Pismo. Magazyn Opinii”, Stowarzyszeniu im. Stanisława Brzozowskiego na „Krytykę Polityczną”, Stowarzyszeniu „Kolegium Gdańskie” na „Przegląd Polityczny”, Bibliotece Kraków na „Czas Literatury”, instytucji Dom Spotkań z Historią na „Dwutygodnik” oraz Fundacji Liberte! na magazyn „Liberte!”.

– Nasz tygodnik od pięciu lat nie otrzymuje dofinansowania z Ministerstwa Kultury na magazyn literacki „Książki w Tygodniku” – mówi Jacek Ślusarczyk, prezes spółki Tygodnik Powszechny. Zwraca uwagę, że dodatek o książkach ma charakter misyjny, więc nie widzi powodu, dla którego nie mieliby otrzymywać wsparcia finansowego z pieniędzy pochodzących ze środków publicznych.

Odwoływać się od decyzji ministerstwa będzie także „Dwutygodnik”. – Jesteśmy zdziwieni brakiem dofinansowania i liczymy, że odwołanie się od tej decyzji coś zmieni – komentuje Zofia Król, redaktor naczelna serwisu. „Dwutygodnik” ubiegał się o 90 tys. zł rocznie, czyli łącznie o 270 tys. zł (w rozłożeniu na trzy lata). – Skoro ministerstwo współpracowało z nami przez tyle lat, to mogłoby docenić jakość magazynu – dodaje Zofia Król. „Dwutygodnikowi” trudno będzie realizować wszystkie cele bez dodatkowego wsparcia Ministerstwa Kultury. – Dom Spotkań z Historią gwarantuje nam stabilność finansową, ale jest to skromny budżet, który nie pozwala na rozwój w takim zakresie, w jakim chcemy. Jeśli nie dostaniemy wsparcia z ministerstwa, będziemy ubiegać się o inne granty, a także być może w przyszłości prosić o pomoc czytelników – mówi Zofia Król.

(PAZ, IKO, 13.02.2020)

Źródło; Press

https://www.press.pl/tresc/60389,_tygodnik-powszechny—_—-dwutygodnik—–i-_pismo_-bez-wsparcia-ministerstwa-kultury