TVP NIE PŁACI JUŻ KOMENTATOROM W PROGRAMACH INFORMACYJNYCH

Przypomnijmy, że w Telewizyjnej Agencji Informacyjnej zarządzanej przez Jarosława Olechowskiego, a potem Michała Adamczyka, płacono za wypowiedzi do audycji informacyjnych i publicystycznych. System obowiązujący w TVP zakładał płacenie za jednorazowe wypowiedzi (500 zł), jak i na zasadzie ryczałtu za komentarze w danym okresie.

„W przypadku umów ryczałtowych najwyższy pułap wynagrodzenia zapisanego w umowie, której przedmiotem był autorski komentarz do audycji publicystycznych, wynosił 298 890 zł brutto (umowa miała obowiązywać cały 2023 rok)” – taką informację dostał w odpowiedzi od TVP poseł Krzysztof Brejza, który wcześniej złożył wniosek o udostępnienie informacji publicznej.

Czytaj też: Pereira dostał maila. Dyscyplinarki też dla Adamczyka i Tulickiego. Likwidator o milionie

TVP podała, że na liście opłacanych komentatorów byli m.in. Jacek i Michał Karnowscy, Adrian Stankowski, Jerzy Jachowicz, Elżbieta Królikowska-Avis i Piotr Grzybowski.

Płacenie autorom komentarzy w telewizji uregulowane jest na poziomie każdego nadawcy, nie ma jednolitego standardu. W TVN za tzw. setki do programów się nie płaci, natomiast koszty przyjazdów do studia są refundowane – chodzi o taksówkę w Warszawie, pociąg z innego miasta czy nawet nocleg w przypadku programów publicystycznych.

W dyskusji, która wczoraj wybuchła w Polsce wokół płacenia komentatorom, bardzo często powoływano się na standardy BBC – najbardziej emblematycznego nadawcy publicznego w Europie. Poprosiliśmy o komentarz prof. Tima Luckhursta, byłego dziennikarza radia BBC i dyrektora South College na Durham University.

– Stacja BBC rzadko płaci komentatorom za udział w programie, a już z pewnością nie politykom – mówi „Presserwisowi”. – Czasem zdarza się, że wynagrodzenie za wystąpienie otrzymują akademicy, ale to raczej odstępstwo od normy.

Luckhurst dodaje: – Inaczej jest w nowszych komercyjnych stacjach telewizyjnych – tam płaci się komentatorom, by przyciągnąć najpopularniejsze nazwiska.

Potwierdza to pośrednio Sylwia Czubkowska, autorka podcastu „Techstorie” w Tok FM, która – zauważając sytuację w internecie – w serwisie X stwierdziła: „Proszę spojrzeć na niektóre kanały na YouTube czy podcasty. Płacące honoraria (gwiazdorskie) bohaterom, rozdające samochody, sprzęt. W mediach typu BBC to symboliczne kwoty (z tego co pamiętam, zapłacili mi 20 euro) i nie za setkę, tylko pogłębioną rozmowę”.

(MNIE, MZD, 18.01.2024)
Źródło: Press.pl

(www.press.pl)