SEKRETY ZIEMI KŁODZKIEJ

W twierdzy nie chciał przebywać do końca kary jeden z francuskich oficerów Charles Lux skazany za szpiegostwo, który pewnego zimowego dnia zniknął z celi, a po pewnym czasie komendant twierdzy otrzymał od niego pozdrowienia z Paryża – pomyśleć, jak kiedyś ludzie potrafili być dobrze wychowani i jaką posiadali klasę. Gdzie te czasy?

To właśnie w Góry Bialskie zawitał pewien niesforny uczeń, który w wieku szesnastu lat został pomocnikiem szofera i woził zimą drewno. W tej pracy wytrzymał tylko kilka tygodni, ale za to później napisał o tym powieść, na podstawie której znany reżyser Czesław Petelski zrealizował film znany pod tytułem „Baza ludzi umarłych”.

W 1921 roku Kudowę-Zdrój, zwaną wówczas Bad Kudowa, odwiedził pewien skromny i nieśmiały człowiek, który w czasie pobytu w zdroju zaprzyjaźnił się z dwiema warszawiankami – był nim jeden z najciekawszych polskich pisarzy, autor „Sklepów cynamonowych” i „Sanatorium pod Klepsydrą” – Bruno Schulz.

Pewnej nastolatce z Lewina Kłodzkiego koło Kudowy, niejakiej Czesi Cieślak, spodobał się młody oficer. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie to, że ów oficer spodobał się również pannie Krysi. Na jednej potańcówce Czesia postanowiła rozprawić się z rywalką i podstawiła jej nogę. Nieszczęsna, potłuczona Krysia wymierzyła napastniczce kilka ciosów, w wyniku czego Czesi ruszały się dwa zęby. Jak zakończyła się bójka? To Czesia zaszła w ciążę z młodym oficerem, a później została wielką gwiazdą światowej estrady.

Powszechnie wiadomo, że na ziemi kłodzkiej znajdują się liczne ukryte przez Niemców skarby, czekając na szczęśliwego ich odkrywcę, a o tym też można przeczytać w „Sekretach ziemi kłodzkiej”.

Zapraszamy do lektury.

Grzegorz Wojciechowski, ,Sekrety ziemi kłodzkiej”.
Wydawnictwo „Księży Młyn”, 
Łódź 2021.

* * *

Sekrety ziemi kłodzkiej” będzie można nabyć 4 grudnia 2021 roku podczas kiermaszu w Hali Stulecia. Na stoisku Wydawnictwa „Księży Młyn” autor będzie od godz. 13.00 osobiście podpisywał swoje najnowsze wydanie.