SAGA RODU DONDALSKICH – NOWA KSIĄŻKA MARKA KSIĄŻKA

Różnica wieku między najstarszą Kasią a Maksiem wynosiła 16 lat, ale ich tryb muzycznej edukacji wyglądał podobnie: pierwsza nauka gry na skrzypcach odbywała się pod okiem ojca, choć mama też pilnowała ich ćwiczeń w skromnym mieszkaniu, gdzie jedno dziecko grało w pokoju, drugie w kuchni, a bywało, że trzecie w łazience. Na szczęście Katarzyna już studiowała w Gdańsku, potem w Würzburgu, w Niemczech, gdzie poznała Stefana Waltera, przyszłego męża, z którym doczekali się córki o imieniu Kasia. Co ciekawe, Katarzyna studiowała równocześnie wokalistykę, a jej sopran koloraturowy wzbudza zachwyt publiczności, w tym amerykańskiej i kanadyjskiej.

Opisy jej występów, okraszone pięknymi zdjęciami, można znaleźć w książce „Na strunach życia”, tak jak historię pozostałej trójki Dondalskich, którzy są koncertmistrzami orkiestr: Natan w Filharmonii Koszalińskiej, Monika – Warmińsko-Mazurskiej, zaś Maksym w Operze Narodowej Teatru Wielkiego, a poza tym ma dyplom dyrygenta. Cała czwórka wykłada w średnich szkołach muzycznych i uczelniach wyższych, Katarzyna już w tytułem profesora „belwederskiego”.

Rodzeństwo Dondalskich jest tak zapracowane, że tylko dwójce najmłodszych udało się przybyć na premierę monografii, która 16 października 2023 roku odbyła się w sali Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. Monika i Maksym odpowiadali na pytania autora, wspominając swoją drogę na szczyty muzycznej hierarchii. Fenomen tej rodziny polega na tym, że swoją pozycję zawdzięczają nie tylko wrodzonemu talentowi, ale ciężkiej pracy, samodyscyplinie, determinacji rodziców i odpowiedzialności wyniesionej z domu.

W książce „Na strunach życia” wypowiadają się nie tylko jej bohaterowie, ale również znani artyści jak Wiesław Ochman, Jerzy Maksymiuk, Krystyna Makowska-Ławrynowicz, dyrygenci Grzegorz Nowak i Ruben Silva, a także Norbert Dudziuk, czyli popularny Norbi, który uczył się w szkole muzycznej z Katarzyną Dondalską i bardzo dobrze ją wspomina.

Autorem tego reportażu biograficznego jest Marek Książek, przewodniczący oddziału SD RP w Olsztynie, który ma na swoim koncie biografie kilku innych artystów. Jego najnowszą książkę można zamówić pod adresem mailowym: markksiazek@wp.pl.

Fotografie z premiery: Zofia Barankiewicz i Halina Moskal
Źródło: Zarząd Główny SDRP

(dziennikarzerp.org.pl)