Repolonizacja mediów według PiS

Oświadczenie SDRP

Los tych mediów jest przesądzony. Wzorem upartyjnionej przez PiS państwowej telewizji i radia staną się propagandowymi tubami partyjnych kacyków w terenie. Prasa regionalna pod partyjną kontrolą będzie pozbawiona niezależności, wolności słowa a przede wszystkim prawdy. Dziennikarze, którzy pozostaną w zespołach redakcyjnych, nie będą w stanie spełniać podstawowej misji – kontrolowania władzy. Będą to pracownicy aparatu partyjnej propagandy. PKN Orlen przejmuje również trzecią część kolportażu i dystrybucji prasy w Polsce, stając się akcjonariuszem większościowym Ruchu.
Ostrzegamy, wykupienie mediów regionalnych to początek zagarnięcia przez PiS wolnych mediów w Polsce. Pod hasłem „repolonizacji” PKN Orlen, spółka skarbu państwa, operująca pieniędzmi podatników, więc za publiczne pieniądze, przywłaszczy gazety regionalne, pozbawiając je niezależności. Dzieje się to na wzór węgierski, gdzie oligarchowie powiązani z partią Orbana wykupili całą węgierską prasę. Na Węgrzech wszystkie gazety podporządkowane są rządowi. Nie ma obecnie ani jednego niezależnego tytułu. Zamach PiS na media w Polsce ma doprowadzić do podobnej sytuacji. Tego nie chcemy!
Nie zatrzymamy „walca” PiS w zawłaszczaniu wszystkiego, co wolne i niezależne w naszym kraju, ale uświadamiamy podatnikom, że wszyscy zapłacimy, jeżeli w zdecydowany sposób nie wyrazimy sprzeciwu.

PREZYDIUM ZG
Stowarzyszenia Dziennikarzy RP

Źródło: Portal Zarządu Głównego SDRP
dziennikarzerp.org.pl