Towarzystwo Dziennikarskie apeluje do policji o ochronę dla dziennikarzy
Agresywne zachowania
Towarzystwo Dziennikarskie przypomniało ustalenia swojego raportu „Monitoring represji wobec wolnych mediów 2015–2021”, z którego wynika, że dziennikarze i fotoreporterzy w Polsce nie mogą liczyć na ochronę policjantów np. podczas demonstracji. Dodatkowo praca jest im utrudniana, np. przez ich legitymowanie, zatrzymywanie i przesłuchiwanie przez Policję. „Policjanci nie rozumieją misji społecznego stróża, jaką pełnią media w czasie protestów i zgromadzeń. Wielu dziennikarzy informuje, że napis »Prasa« wyzwala u funkcjonariuszy Policji agresywne zachowania” – można przeczytać w liście.
Policjanci nie rozumieją misji społecznego stróża, jaką pełnią media w czasie protestów i zgromadzeń.
Policjo, reaguj
Zwrócono też uwagę, że policjanci często nie znają podstaw przepisów prawa prasowego. „Apelujemy do Pana Komendanta o przygotowanie merytoryczne funkcjonariuszy. Oczekujemy przestrzegania przez Pana podwładnych przepisów prawa oraz podstawowych międzynarodowych standardów gwarantujących wolność działania mediów. Liczymy również, że funkcjonariusze będą reagowali na każdy przejaw agresji wobec dziennikarzy ze strony uczestników zgromadzeń” – podkreślono.
Ranni rok temu
Podczas relacjonowania zeszłorocznego Marszu Niepodległości fotoreporter „Tygodnika Solidarność” Tomasz Gutry został postrzelony przez policjanta gumową kulą. Z kolei Adam Tuchliński, fotoreporter „Newsweek Polska”, dostał pałką policyjną w tył głowy i został zepchnięty ze schodów, a Jakub Kamiński z agencji East News został uderzony przez policjanta.
(MNIE, 3.11.2021)
Źródło: PRESS.PL
(https://www.press.pl)