POLSKA PRESS ZAMYKA DRUKARNIĘ W POZNANIU

Bo mniej gazet, drogie surowce i energia

Przyczyną zamknięcia drukarni jest spadek liczby zamówień – chodzi m.in. o decyzję Ringier Axel Springer Polska o zmianie częstotliwości wydawania „Przeglądu Sportowego”, który od 9 stycznia wychodzi tylko w poniedziałki i piątki. 

„Zakończenie działalności drukarni w Poznaniu wynika w dużej mierze z decyzji części klientów usług poligraficznych, którzy przekształcają swoje zakupy na model cyfrowy. Natomiast Polska Press nie planuje zamykać żadnej z pozostałych drukarni, które posiada spółka, gdyż mają one zapewnione stabilne i satysfakcjonujące obłożenie produkcją m.in. własnych tytułów prasowych. Mając na uwadze powyższe, zamknięcie drukarni w Poznaniu pozostaje neutralne dla zachowania niezbędnego potencjału poligraficznego Polska Press Grupy” – poinformowała spółka.

Druk „Głosu Wielkopolskiego” i „Gazety Lubuskiej” ma zostać przeniesiony do Bydgoszczy. Dla obu redakcji oznacza to skrócenie deadline’ów. Transport przy sprzyjających warunkach drogowych z Bydgoszczy do Poznania to ponad półtorej, a do Zielonej Góry, siedziby „GL” – trzy godziny. 

Do kwietnia w poznańskiej drukarni drukowany jest również lokalny tygodnik „ABC” z Leszna. – Na razie znam tylko termin zakończenia druku – to kwiecień. Potem będziemy sobie musieli jakoś poradzić – mówi Antoni Neczyński, redaktor naczelny gazety i dodaje, że nie dostał jeszcze od Polska Press żadnej nowej propozycji. Propozycje przeniesienia druku do Bydgoszczy składano lokalnym wydawcom z Pomorza, zamykając w lipcu ubiegłego roku drukarnię w Koszalinie.

– Tego typu decyzje podyktowane są zmianami w segmencie prasy drukowanej oraz czynnikami zewnętrznymi, tj. rosnącymi kosztami surowców i energii. Dla naszej spółki wydawanie prasy drukowanej nadal jest bardzo ważnym elementem działalności, niemniej jednak obszar ten wymaga reagowania na zachowania rynku oraz czytelników – komentuje decyzję Miłosz Szulc, członek zarządu Polska Press.

Po zamknięciu placówki w Poznaniu w Polska Press pozostaną trzy drukarnie: w Bydgoszczy, Sosnowcu i Białymstoku.

(PAR, 26.01.2023)
Źródło: PRESS.PL

(www.press.pl)