PO MEDIACH Z ANGORĄ

Być może dodatkowo należałoby przyjąć system finansowania podobny do tego, jaki istnieje w USA w odniesieniu do publicznej stacji PBS, współfinansowanej przez indywidualnych darczyńców, władze stanowe i lokalne, uczelnie, przedsiębiorstwa, fundacje itp. Byłem świadkiem zbiórki pieniędzy zorganizowanej na antenie PBS wśród widzów – przyniosła w ciągu kilku dni wielomilionowe wsparcie dla jej programów. Jeśli to sprawdza się w Stanach, to może sprawdzi się i u nas? Oczywiście dotacje nie będą tak wysokie jak tam, ale przecież publiczna telewizja nie musi płacić z naszych pieniędzy swoim gwiazdom półmilionowych pensji czy podpisywać wielomilionowych kontraktów.

Założenia projektu ekspertów regulują pracę KRRiT, która miałaby polegać m.in. na powoływaniu i odwoływaniu władz mediów publicznych, monitorowaniu jakości programów, rozpatrywaniu skarg odbiorców i przeciwdziałaniu dezinformacji. Według projektodawców liczba członków Rady miałaby być zwiększona do sześciu (dziś jest ich pięcioro), po dwóch wybieranych przez Prezydenta, Sejm i Senat. I tu, niestety, jest nadal miejsce na upolitycznianie KRRiT, o ile nie ograniczy się kryteriów wyborów jej członków. Cała reforma będzie nieskuteczna, jeżeli członkami KRRiT będą obecni lub byli politycy powiązani z partiami politycznymi, które w przeszłości po prostu delegowały swoich ludzi do zarządzania mediami.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji powinna składać się wyłącznie z ekspertów, naukowców, przedstawicieli organizacji pozarządowych czy menedżerów mediów niewywodzących się z ugrupowań politycznych, bo tylko wtedy będzie można liczyć na odpartyjnienie mediów i zwrócenie ich społeczeństwu. Czy tak się stanie – czas pokaże. Tak czy inaczej, będzie to sprawdzian dla nowej władzy: czy chodzi o rzeczywiste zmiany, czy o takie, w których wszystko się zmienia, żeby wszystko zostało po staremu.

W sumie chodzi o to, by TVP i inne media publiczne przestały cenzurować wiadomości, zmyślać wydarzenia, tworzyć alternatywną rzeczywistość i być stroną w politycznych sporach, kreując konflikty swoimi nienawistnymi komentarzami. Chodzi o przyszłość mediów par excellence publicznych, bo tylko takie są warte naszych starań.

MAREK PALCZEWSKI

TELEWIZOR POD GRUSZĄ

KONFEDERAŚCI – partyjne sieroty po Korwin-Mikkem – znani są generalnie z licznych buńczucznych zapowiedzi wywrócenia stolików. Oczywiście nie tych, przy których siedzą w knajpach, śpiewają nacjonalistyczno-patriotyczne pieśni i zamawiają pięć piw w charakterystyczny, wymowny dla swojej rasy sposób, tylko tych znajdujących się na politycznej scenie, przy których toczy się zażarta, pozbawiona skrupułów gra o władzę! Te właśnie stoliki konfederaści pragną wywrócić! Nie chcą przy nich siedzieć – kumać się z unistami, pisiorami, sprzedawczykami i zdrajcami ojczyzny! Polska dla Polaków – ziemia dla ziemniaków, a nie kartofli! Kiepsko to wywracanie Bosakom na razie wychodzi, ale nie zrażają się i podejmują kolejne próby!

Najbardziej zajadły w wywracaniu stolików, przewracaniu krzeseł i kolumn głośnikowych jest Grzegorz Tak Mi Dopomóż Bóg w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci Braun! To twardziel jak się patrzy – on nie z soli ani z roli, ale z tego, co go BOLI! Grzesiu ma kręgosłup ze stali – szwabom, kacapom, jewrejom, arabusom, poganom, kosmopolitom, pedałom i wuj wie, komu się jeszcze NIE KŁANIA

Ostatnio wdał się w polemikę z posłami opowiadającymi się za bezpłatnym dostępem do metody in vitro. „Chciałbym wiedzieć, jakie są statystyki. Ile wstępnie zarodków idzie do zlewu, a ile pozostaje po selekcji – powtarzam: nie na rampie oświęcimskiej, ale na szkiełku laboratoryjnym. Ile zostaje w termosach, bańkach u różnych profesorów, doktorów, zootechników z piekła rodem, którzy żerują na ludzkiej bezradności, ludzkiej tęsknocie za potomstwem!”. Na czym żeruje Grzesiu? Na ludzkiej głupocie! Na ludziach wierzących w gadającego węża, tudzież Adama i Ewę, naszych wypędzonych z raju prarodziców, którzy będąc w KAZIRODCZYM związku, dali początek ludzkości i – co gorsza – początek rozwojowi fanatycznej, religijnej CIEMNOTY! Jak znam konfederastów, gotowi są złożyć przysięgę na wszystkie świętości, że potrafią wskazać, który zarodek jest męski, a który żeński! Braun z pewnością słyszy ich KRZYK!

ANTONI SZPAK
Źródło: Portal 
Zarządu Głównego SDRP