„PASJE”: Płoszyć czy płacić?

Bowhunting, czyli polowanie z łukiem, jest jedną z najstarszych i najtrudniejszych form polowania, teraz zdobywa sobie coraz większą popularność. Niestety, w Polsce do tej pory jest to zajęcie nielegalne. Ponadto na ogół myśliwego z łukiem stawia się na równi z kłusownikiem. Czy to prawda? Bardzo obszernie i rzeczowo wypowiada się na ten temat Ziemowit Tokarski.

„W kniei i na salonach” to bodaj pierwszy film, zrealizowany przez Monikę Szima-Efimowicz i Dawida Szczawińskiego, mówiący o łowiectwie nie tylko przez pryzmat obrazów przyrody. Pokazuje losy Polski i wpisane w nie historie niezwykłych kobiet, które polowały.

– Moja sztuka jest kobietą. – mówi Monika Starowicz – Kobietą-wiedźmą, kobietą-boginią, kobietą mistyczną czy zakochaną, pojawiającą się w wielu plakatach i rysunkach, z których niektóre są zaprezentowane w tym numerze.

Inną kobietą-zapaleńcem, przedstawioną w „Pasjach”, jest Małgorzata Świerczewska, zakochana w labradorach miłośniczka łowów, której kolejnym konikiem są… apaszki.

Gwara myśliwska należy do najdawniejszych przejawów kultury łowieckiej. Język ten zawiera szeroki zasób terminologii dotyczącej podstawowych pojęć z zakresu łowiectwa. Jednak mimo istnienia słowników tego języka, często zawierają one wiele mankamentów. „Z pasją o słowach, z miłością o łowach” – to obszerny tekstJana Jerzego Jóźwiaka, w którym autor przedstawia najpowszechniejsze błędy w tej dziedzinie.

Ponadto: relacje z działalności kół łowieckich, omówienia historyczne, sylwetki zasłużonych myśliwych.

Jest co poczytać na 72 stronach.