Obchody Narodowego Święta Niepodległości we Wrocławiu

Niezwykła mnogość ofert

11 listopada bieżącego roku wyjątkowo wcześnie, bo już o godz. 8.00 rozpoczęły się we Wrocławiu obchody 85. rocznicy odzyskania niepodległości. W obecności prezydenta miasta Jacka Sutryka, reprezentantów Straży Miejskiej i harcerzy w Rynku tuż obok Ratusza wciągnięto flagę państwową na maszt. Następnie prezydent spotkał się z kombatantami zaproszonymi na uroczyste śniadanie. 

O godzinie 10.00, kiedy z placu Wolności w kierunku Centrum Historii Zajezdnia ruszała XX Radosna Parada Niepodległości zorganizowana przez Ośrodek Pamięć i Przyszłość, Gwardię Gryfa i Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, w Bazylice Mniejszej pw. św. Elżbiety rozpoczęła się msza św. w intencji Ojczyzny. W tym czasie na Stadionie Olimpijskim startowali zawodnicy Wrocławskiego Biegu Niepodległości z Wąsem na dystansie 10 kilometrów, któremu towarzyszył tzw. Bieg Młodego Marszałka. 

Na czele barwnego i radosnego orszaku jechał historyczny już Jelcz 043 „Ogórek”, „Fredruś” i inne zabytkowe pojazdy Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego, bryczka z sobowtórami J. Piłsudskiego, I. Paderewskiego i R. Dmowskiego, a za nimi przemieszczali się artyści, rekonstruktorzy, sportowcy, uczniowie, chorągwiarze, mażoretki, maskotki (pingwin z wrocławskiego ZOO, rekin i ośmiornica z Hydropolis, wrocławski krasnal, policyjny komisarz Lew i orzeł z WKS „Śląsk”), Reprezentacyjny Dolnośląski Zespół Pieśni i Tańca „Wrocław”, konny patrol Straży Miejskiej, a do marszu przygrywała im Orkiestra Reprezentacyjna Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu i młodzieżowa Grodziska Orkiestra Dęta. 

O godzinie 11.30 barwny korowód dotarł do Centrum Historii Zajezdnia, gdzie został powitany brawami przez licznie zgromadzonych mieszkańców Wrocławia. Na trybunie honorowej miejsce zajął prezydent miasta Jacek Sutryk, wiceprezydenci Bartłomiej Ciążyński i Jakub Mazur, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Krzysztof Maj, członkowie Rady Miasta Wrocławia oraz sobowtóry Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego i Romana Dmowskiego. 

Następnie odbył się koncert patriotycznych i żołnierskich piosenek w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjne KW Policji oraz piękne popisy chorągwiarzy z Gwardii Gryfa oraz Strażników Herbów. W samo południe przy akompaniamencie policyjnej orkiestry odśpiewano wspólnie hymn narodowy, a następnie swoje występy kontynuowali chorągwiarze, natomiast grupa mażoretek „Prima” dała rewelacyjny popis swoich choreograficznych i akrobatycznych umiejętności. Z kolei seniorzy ze Strefy Trzeciego Wieku i Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego zatańczyli poloneza, a organizatorzy parady ogłosili wyniki konkursu na barwny korowód dla szkół. W grupie szkół podstawowych zwyciężyła Szkoła Podstawowa nr 93, kolejne miejsca zajęły szkoły nr 26, 9 i 91. W kategorii szkół ponadpodstawowych drugi raz z rządu zwyciężyło LO nr XIV, a kolejne miejsca zajęły Technikum nr III, LO nr XIII i Zespół Szkół Logistycznych. 

Kończąc tę część uroczystości, prezydent Jacek Sutryk podziękował organizatorom i wykonawcom tego wspaniałego przedsięwzięcia oraz jego uczestnikom, czyli wrocławianom, których zebrało się około 7000. 

W godzinach popołudniowych dominowały imprezy muzyczne. W Narodowym Forum Muzyki odbył się koncert 16 dolnośląskich chórów dziecięcych i młodzieżowych pod hasłem „Moja piosnka”. O godz. 17.00 w Hali Stulecia zespoły T. Love, IRA i Elektryczne Gitary w programie „wROCK for Freedon” prezentowały ponadczasowe przeboje, a o 18.00 w Sali Pamięć i Przyszłość Centrum Historii Zajezdnia rozpoczął się koncert utworów patriotycznych w wykonaniu chóru Basilica Cantans.

Środowiskowe uroczystości odbywały się ponadto w Zamku w Leśnicy (wykłady o modzie lat międzywojennych, pokazy i warsztaty dla dzieci, potańcówka w stylu lat 20. XX wieku), a w Centrum Kultury „AGORA” prezentowano program pod hasłem „Wolność kocham i rozumiem”. Obejmował on między innymi: koncert „Muzyczne drogi do wolności”, wystawę „Tak powstała niepodległość”. W Klubie Formaty artyści wrocławscy ze Sceny pod Regałem przypomnieli kultowe utwory Perfectu, Lady Pank oraz Chłopców z Placu Broni. 

W niedzielę 12 listopada na terenie Centrum Historii Zajezdnia oferowano bajkowe poranki dla najmłodszych oraz warsztaty malarskie dla dzieci pod hasłem „Polska na płótnie”, zaś w godzinach 12.00–15.00 trwało VI Niepodległościowe Spotkanie Klasycznych Pojazdów 2023 organizowane przez Auto Moto Klub Wrocław, a towarzyszyła mu wystawa planszowa pod nazwą „Maluchem przez Wrocław”. Następnie dr Monika Piotrowska–Marchewka, badaczka dziejów warstw najuboższych kobiet z Instytutu Historii Uniwersytetu Wrocławskiego, wygłosiła niezwykle interesującą prelekcję dotyczącą historii pierwszych polskich posłanek. 

Bogactwo oferowanych przedsięwzięć umożliwiało wrocławianom, w tym również dzieciom i seniorom, godne świętowanie oraz aktywny, atrakcyjny i ciekawy wypoczynek bez zbędnych, długich i nudnych referatów. Wbrew nieciekawym prognozom pogody aura sprzyjała świętującym. Organizatorom obchodów należy się wielki szacunek, szczere podziękowania oraz wyrazy uznania. 

Wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości odbyły się w Oławie. 

Źródło: RAPORT
Jan Stanisław Jeż