„Nie strzelaj i wracaj natychmiast do wczoraj nam jeszcze kochanej Polski”

Rok wcześniej, nakładem „Bellony”, ukazały się wspomnienia polskiego oficera, dowódcy plutonu czołgów, Tadeusza Oratowskiego „Czołgiem na Czechosłowację”. Książka szczególnie ważna, bowiem pisana przez bezpośredniego uczestnika agresji, stanowiąca więc cenny dokument historyczny, tym bardziej że polscy żołnierze, którzy uczestniczyli w inwazji, bardzo rzadko i niechętnie wspominają tamte trudne dni, w jakich przyszło pełnić im tę wyjątkowo przykrą misję.
Na przełomie roku 2016 i 2017 ukazała się nowa książka, w której znany wrocławski dziennikarz Jan Akielaszek wspomina swoje przeżycia jako korespondenta wojskowego z okresu pobytu u naszych południowych sąsiadów. Ta niewielka objętościowo pozycja to głównie wspomnienia z czasu służby wojskowej i pracy w redakcji gazety Śląskiego Okręgu Wojskowego „Żołnierza Ludu”.
J. Akielaszek opisuje zarówno swoje osobiste wspomnienia, bardzo luźno związane z tematem, jak też te z pobytu w Czechosłowacji, jest też część, która niejako wprowadza czytelnika w polityczne przyczyny interwencji państw Układu Warszawskiego.


Źródło: Portal Lewicowy Dolny Śląsk
http://lewicowydolnyslask.pl/nie-strzelaj-i-wracaj-natychmiast-do-wczoraj-nam-jeszcze-kochanej-polski/