NIE DAMY SIĘ ZASTRASZYĆ WŁADZY

Stowarzyszenie popiera protest TVN

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uznała, że należy wszcząć z urzędu postępowanie w sprawie ukarania TVN. Należy ustalić, „czy audycja pt. »Czarno na białym: siła kłamstwa« wyemitowana w programie TVN 24 i TVN zawiera treści naruszające art. 18 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 roku o radiofonii telewizji, poprzez propagowanie nieprawdziwych informacji oraz działań sprzecznych z polską racją stanu i zagrażających bezpieczeństwu publicznemu”.

Redakcja Faktów TVN i TVN 24 ostro zaprotestowała, uznając stanowisko KRRiT za bezzasadne. Wskazano na wyraźny akt tłumienia krytyki. Przez polskie media przetoczyła się wielka solidarnościowa akcja poparcia dla TVN.

W akcję zaangażowały się obok „Press” m.in.: Onet, WP, „Gazeta Wyborcza”, Gazeta.pl, „Rzeczpospolita”, Tok FM, Radio Zet, RMF FM, Interia, „Fakt” „Newsweek Polska”, „Tygodnik Podhalański”, NaTemat, OKO.press, „Polityka”, „Puls Biznesu”, „Dziennik Gazeta Prawna”, Radio 357, „Więź”, Radio Nowy Świat, „Tygodnik Powszechny”, Wirtualnemedia.pl, „Kronika Beskidzka”, wPoznaniu.pl oraz media zrzeszone w Stowarzyszeniu Gazet Lokalnych.

Na stronach internetowych każdej z tych redakcji zamieszczono cały, trwający ponad 70 minut, reportaż. Redakcja „Gazety Wyborczej” zadeklarowała: „Koleżankom i kolegom z TVN okazujemy pełne wsparcie i solidarność. Wolne media nie dadzą się ani zastraszyć, ani podzielić”.

W oficjalnym piśmie Zarząd TVN SA, odnosząc się do stawianych absurdalnych zarzutów, wniósł o umorzenie postępowania, uznając je za bezprzedmiotowe.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej dołącza do ogólnopolskiej akcji solidarnościowej mediów. Wyraża poparcie dla stanowiska Zarządu TVN SA. Ujawnione w reportażu a przemilczane przez podkomisję smoleńską fakty muszą bez przeszkód dotrzeć do opinii publicznej. Zadaniem niezależnych dziennikarzy jest odkrywanie prawdy i jednocześnie krytyka władzy, która tę prawdę stara się ukrywać. Uważamy, że kara nałożona przez KRRiT na TVN jest wyłącznie próbą ograniczenia krytyki prasowej.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej oczekuje, że KRRiT umorzy postępowanie wobec TVN. Będziemy monitorować przebieg zdarzeń.

W imieniu Zarządu Głównego SDRP
sekretarz generalny
Andrzej Maślankiewicz

(https://dziennikarzerp.org.pl)