Mistrzostwa Dziennikarzy w Lekkiej Atletyce po raz pierwszy w toruńskiej hali

– W 2018 roku było nas jeszcze niewielu, spotkaliśmy się w bardzo kameralnym gronie – wspomina Tomasz Niejadlik, pomysłodawca i dyrektor wydarzenia. – Pół roku temu w Białymstoku frekwencja była już zdecydowanie lepsza. Teraz liczymy, że dziennikarzy zainteresowanych najbliższymi zawodami będzie jeszcze więcej. Wielkim atutem wydarzenia jest niewątpliwie hala, w której przyjdzie nam rywalizować. Arena Toruń to niewątpliwie jeden z najwspanialszych tego typu obiektów lekkoatletycznych na naszym kontynencie. Odbywa się tu wiele prestiżowych imprez, nawet najwyższej międzynarodowej rangi, takich jak mistrzostwa świata czy Europy. Dotychczas dziennikarze mogli tu co najwyżej oglądać i relacjonować starty takich gwiazd jak chociażby Adam Kszczot, Marcin Lewandowski, Piotr Lisek czy Ewa Swoboda. Teraz sami mają okazję wystartować w tym samym obiekcie w bardzo zbliżonych pod wieloma względami warunkach.

Faktycznie, możliwość startu w słynnej Arenie Toruń to niewątpliwie jeden z dużych atutów najbliższych mistrzostw dziennikarzy. To właśnie w tym miejscu w marcu przyszłego roku odbędzie się najbliższa edycja Halowych Mistrzostw Europy w Lekkiej Atletyce z udziałem największych gwiazd Starego Kontynentu. W minionym sezonie gościły tu z kolei 8 Halowe Mistrzostwa Świata Masters, w których uczestniczyło w sumie aż cztery tysiące lekkoatletów w wieku od 35 do przeszło 100 lat z niemalże 90 krajów. W 2015 weterani „lekkiej” rywalizowali tu z kolei o medale mistrzostw Europy. W hali co roku odbywają się mistrzostwa kraju we wszystkich kategoriach wiekowych oraz prestiżowy Orlen Copernicus Cup będący jednym z wydarzeń cyklu World Athletics Indoor Tour, czyli zimowego odpowiednika Diamentowej Ligi. W ubiegłym roku toruńskie zawody zostały uznane przez światową federację lekkoatletyczną najlepszym mityngiem w Europie. Jako ciekawostkę warto też nadmienić, że bieżnia budującej się jeszcze wówczas Areny Toruń została wykorzystana w 2014 roku także podczas halowych mistrzostw świata w Sopocie.

– To rewelacyjna, bardzo szybka nawierzchnia stworzona do uzyskiwania na niej wspaniałych wyników – mówi Tomasz Niejadlik. – Między innymi dzięki temu ustanowiono tu już wiele rekordów Polski, Europy i świata w wielu kategoriach wiekowych – począwszy od tych juniorskich, na kategoriach stulatków kończąc.

W rywalizacji w 1 Halowych Mistrzostwach Polski Dziennikarzy mogą wziąć udział w zasadzie wszystkie osoby zawodowo pracujące w mediach, także m.in. fotoreporterzy, operatorzy kamery czy montażyści, a nawet emerytowani dziennikarze. Prawo startu mają też blogerzy, nieetatowi współpracownicy redakcji i freelancerzy, pod warunkiem jednak, że będą w stanie udokumentować stałe związki z branżą. Jak podkreślają organizatorzy, do rozdania będzie wiele kompletów medali. Zaplanowanych jest bowiem aż 13 konkurencji: biegi na dystansach 60, 200, 400, 1500 i 3000 metrów, 60 metrów przez płotki, chód na 3000 metrów, skok w dal, trójskok, skok wzwyż, skok o tyczce, pchnięcie kulą i rzut ciężarkiem. Rywalizacja w każdej z konkurencji będzie odbywała się w kategoriach Open, oddzielnie dla kobiet i mężczyzn. Do ustalenia ostatecznych klasyfikacji stosowane będą współczynniki przeliczeniowe niwelujące różnice wynikające z wieku startujących. Każda redakcja może wystawić dowolną liczbę reprezentantów. W przypadku udziału co najmniej kilku, minimum trzyosobowych, reprezentacji zakładane jest wprowadzenie dodatkowej klasyfikacji – zespołowej. 

Atutem wydarzenia są też niskie stawki wpisowego. Każdy zawodnik bądź zawodniczka może wybrać maksymalnie trzy konkurencje. Udział w jednej to koszt zaledwie 20 złotych, dwóch – 40 zł, trzech – 70 zł. Dodatkowe opłaty i licencje sportowe nie są wymagane.

Co więcej, dziennikarze mający ukończony co najmniej 35 rok życia będą klasyfikowani również w 29 Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters. W ramach zmagań „mastersów” obowiązują kategorie wiekowe z pięcioletnimi przedziałami, np. 35–39 rok życia, 40–44, 45–49 itd. W czempionacie weteranów tradycyjnie wystąpi aż kilkuset lekkoatletów, wśród których niewątpliwie nie zabraknie prawdziwych sław „lekkiej”. 

Stałymi uczestniczkami zawodów organizowanych przez Polski Związek Lekkiej Atletyki Masters są m.in. Urszula Kielan (wicemistrzyni olimpijska w skoku wzwyż z Moskwy, multimedalistka halowych mistrzostw Europy) czy Ludwika Chewińska (kulomiotka, posiadaczka najstarszego lekkoatletycznego rekordu Polski). 

Poza zmaganiami dziennikarzy 22 lutego w Arenie Toruń odbędzie się jeszcze jeden branżowy czempionat. Będą to 3 Halowe Mistrzostwa Polski Lekarzy w Lekkiej Atletyce (medycy poza tym mają na koncie już osiem letnich edycji mistrzostw).

Organizatorami 1 Halowych Mistrzostw Polski Dziennikarzy w Lekkiej Atletyce są Polski Związek Lekkiej Atletyki Masters i Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej.

Więcej na temat wydarzenia, w tym regulamin mistrzostw i karta zgłoszenia, pod adresem: https://pzlam.pl/pl/zawody/1-hmpdz/

DO POBRANIA:

Źródło: Portal Zarządu Głównego SDRP

(http://dziennikarzerp.org.pl/mistrzostwa-dziennikarzy-w-lekkiej-atletyce-po-raz-pierwszy-w-torunskiej-hali/#more-7589)