ECHA OPOLSKIEGO FESTIWALU

Opolska scena

Pierwszy raz w historii tego festiwalu na jednej scenie spotkali się artyści grający muzykę folkową. I był to strzał w dziesiątkę, jak pokazała rozbawiona publiczność zgromadzona w piątkowy wieczór w amfiteatrze. Drugiego dnia festiwalu w Opolu Justyna Steczkowska dała popis swoich umiejętności z okazji 50. urodzin i 25-lecia kariery. Wokalistka zaprezentowała się w kilku ciekawych stylizacjach i zadbała również o urozmaiconą choreografię występów. 

Na uwagę zasługiwał także show Andrzeja Rosiewicza, występ Marka Piekarczyka, Stanisławy Celińskej czy chociażby niedzielny koncert „Tych lat nie odda nikt – 70 lat telewizji”. Warto także pamiętać, że było to miejsce pracy wielu fotoreporterów, kulturalnych dziennikarzy radiowych, telewizyjnych i internetowych, influencerów, a także realizatorów, operatorów kamer i służb technicznych. Zdarzyło się także, że kilka redakcji ogólnopolskich i lokalnych nie otrzymało akredytacji prasowej. 

Sporo działo się na ściance, pojawiły się m.in. takie gwiazdy, jak Katarzyna Cichopek, Anna Wyszkoni, Justyna Steczkowska, która przyszła w towarzystwie syna – Leona Myszkowskiego, Maja Hyży z ciążowym brzuszkiem oraz Maciej Kurzajewski, który medialne doniesienia wokół Kasi Cichopek i tajemniczych podsłuchów w aucie zdawał się puścić w niepamięć. 

Wydarzenie rozpoczęło się koncertami „Od Opola do Opola. Wielkie gwiazdy! Legendarne przeboje” i „Folkowe Opole”, podczas których zaprezentowano najważniejsze osiągnięcia muzyczne ubiegłego roku, oddano hołd Zbigniewowi Wodeckiemu i Krzysztofowi Krawczykowi, a także przypomniano o jubileuszach polskich gwiazd. 

W pierwszym koncercie wystąpili m.in. Justyna Steczkowska, Leon Myszkowski, Halina Frąckowiak, Katarzyna Cerekwicka, Stanisława Celińska, Sławomir, VOX, Sławek Uniatowski, Anna Wyszkoni, Danuta Błażejczyk, Krzysztof Prusik, Andrzej Rybiński, Krystyna Giżowska, Marek Piekarczyk – TSA, Maja Hyży, Karolina Stanisławczyk, Staszek Karpiel-Bułecka, Komodo, Andrzej Rosiewicz i Skaldowie.

Marek Piekarczyk wykonał piosenkę pt. „51”. Dedykował ją Andrzejowi Nowakowi (gitarzyście i założycielowi TSA), który niestety odszedł w styczniu i autorowi tekstu Jackowi Rzehakowi. Muzyk w jednym z wywiadów powiedział, że cieszy się, że przyjechał do Opola, w którym spędził dużo czasu, ponieważ to właśnie stąd pochodzi zespół TSA i tu był na pierwszych próbach. Wiele tu się wydarzyło. 

Na opolskiej scenie w drugim koncercie „Folkowe Opole” zaprezentowali się Zakopower, Golec uOrkiestra, Enej, Halina Mlynkova, Piersi, Tulia, Zazula, Future Folk, InoRos i Liber oraz Ciupaga. Gdy Golec uOrkiestra rozpoczęli grać, cały amfiteatr dał się porwać dobrej zabawie, wykrzykując z gardeł każdą nutę „Ścierniska”, „Słodyczy” czy „Crazy is my live”. Takiej dawki pozytywnej energii już dawno na festiwalu nie było!

W drugim dniu festiwalu zachwyciły widzów ,,Premiery”, niezwykły jubileusz 25-lecia pracy artystycznej Justyny Steczkowskiej, a także wyjątkowe aranżacje w koncercie „Debiuty”.

W części konkursowej koncertu zaprezentowało się 10 wykonawców wybranych przez Radę Artystyczną 59. KFPP: Sonia Maselik („Tylko tu”), Stanisława Celińska („Przytul”), Filip Lato („Lepiej mieć”), , Marien („Sama”), Wojciech Cugowski („Znowu będziemy się śmiać”), Chemia („Jednak jesteś”), Anka („Z każdą chwilą złą”), Bartas Szymoniak („Kochać naprawdę’’), Karolina Lizer („Czysta woda”) i Sabina Szewczyk („Arkadia”). Nagrodę główną publiczności im. Karola Musiała, Karolinkę oraz Nagrodę Jury otrzymała Karolina Lizer. Nagrody Stowarzyszenia Autorów ZAiKS otrzymali: Tomasz Kordeusz za słowa do utworu „Czysta woda” oraz Sonia Maselik, Przemysław Puk i Adam Związek za Najlepszą Muzykę do piosenki „Tylko tu”.

Jubileusz Justyny Steczkowskiej podobał się, bo wokalistka była w świetnej formie i repertuaru, który został jej po współpracy z Grzegorzem Ciechowskim, ząb czasu się nie ima. Marek Sierocki, który prowadził koncert, nazwał jubilatkę królową polskiego popu. Występ rozpoczął się od utworu „Dziewczyny szamana”. Justyna Steczkowska, śpiewając „Sanktuarium”, trzeci utwór tego wieczoru zadedykowała swojej mamie Danucie, która zmarła w 2020 roku po długiej walce z chorobą. Na koniec występu publiczność zaśpiewała jubilatce „Sto lat”, a ona sama odebrała nagrodę TVP Polonia dla „Artysty bez granic”.

W konkursie „Debiuty” o nagrodę Karolinki im. Anny Jantar walczyli: Kaja Gniecioszek, Magdalena Meg Krzemień, Weronika Szymańska, Basia Gąsienica Giewont, Anna Hnatowicz, Amelia Dubanowska, Franciszek Barnowski, Wiktor Kowalski oraz SSKJEGG. Podczas koncertu zaśpiewała także Anna Byrcyn (zeszłoroczna laureatka nagrody im. Anny Jantar) oraz gościnnie: Ania Rusowicz, Iza Zalewska, Aleksandra Szmyd, Jan Traczyk, Kamil Czeszel, Tadeusz Seibert, Marcin Sójka, Filip Lato, Karolina Stanisławczyk. Nagrodę Karolinki im. Anny Jantar otrzymała Magdalena Meg Krzemień. Nagroda Publiczności przypadła Wiktorowi Kowalskiemu.

W niedzielę 19 czerwca odbył się koncert „Tych lat nie odda nikt – 70 lat telewizji”. Pojawiły się na nim największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej, m.in.: Maryla Rodowicz, Krzysztof Cugowski, Partita, Felicjan Andrzejczak, Pectus, Viki Gabor, Feel, Halina Mlynkova, Janusz Radek i Jan Pietrzak.

Kolejny niedzielny show „To już lato, czyli wakacyjne, opolskie przeboje”, był okazją, aby przypomnieć zarówno sentymentalne, jak i energetyczne utwory. Zaprezentowali je m.in.: Sławek Uniatowski, Pectus, Katarzyna Cerekwicka, Olga Bończyk, Ania Rusowicz, Łukasz Zagrobelny, Kabaret OT.TO, Rafał Brzozowski, Olga Szomańska i Harlem.

Opolska wieża

Według MOR (Model Oglądalności Rzeczywistej) koncert ,,Premiery” obejrzało w momencie najwyższej oglądalności w TVP Polonia i TVP1 ponad 3 mln widzów. Średnia widownia koncertu dla obu anten wynosiła 2,5 mln osób. Koncert jubileuszowy Justyny Steczkowskiej obejrzało w momencie najwyższej oglądalności na antenach TVP Polonia i TVP1 1,9 mln widzów. Średnia widownia wyniosła 1,6 mln telewidzów. „Debiuty” w momencie najwyższej oglądalności według MOR obejrzało 1,3 mln widzów, a średnio 852 tys. telewidzów.

Tekst i zdjęcia:
Oskar Dolot

Członek SDRP Dolny Śląsk

Kliknij, aby powiększyć