Dawał siebie innym

Remigiusz Cezary Sokołowski z zawodu lekarz medycyny weterynaryjnej, dziennikarz, poeta, z zamiłowania animator kultury, urodził się 4 kwietnia 1947 roku w Złotoryi.

W 1949 roku cała rodzina Sokołowskich przeniosła się do Wrocławia, w którym ukończył szkolę podstawową, Liceum Ogólnokształcące, a w roku 1975 uzyskał dyplom lekarza weterynarii na Wydziale Weterynaryjnym Akademii Rolniczej.

Swoją pracę zawodową rozpoczął w Złotoryi. Od 1980 roku był pracownikiem Wojewódzkiego Zakładu Weterynaryjnego we Wrocławiu, a następnie oddziału Wojewódzkiej Inspekcji Sanitarnej w Strzelinie. Aktywnie działał w środowisku lekarzy weterynarii, organizując spotkania z różnych dziedzin nauki i kultury. Za zasługi dla Samorządu został wyróżniony w 2009 roku przez Krajową Radę Lekarsko-Weterynaryjną Odznaką Honorową „Meritus”.

Należał do wielu organizacji pozarządowych – Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury, Towarzystwa Miłośników Wrocławia, Stowarzyszenia Miłośników Tradycji i Oręża Polskiego przy Śląskim Okręgu Wojskowym. Współpracował z Katolickim Radiem Rodzina oraz z Polskim Centrum Impresaryjnym „Polest”.

Był redaktorem naczelnym m.in. „Wrocławskiej Gazety Domowej” oraz periodyku „Bez Kurtyny”, współzałożycielem Dolnośląskiego Towarzystwa Integracji Kulturalnej – Magnolia we Wrocławiu, w którym pełnił funkcję rzecznika.

Należał do Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej Dolny Śląsk.

Współtworzył wrocławskie spotkania autorskie pod nazwą „Dialogi, ludzie i idee”. Otrzymał wiele dyplomów honorowych i odznaczeń.

„Dążenie do sukcesu to chęć dawania siebie innym, właśnie siebie w formie społecznikowskiej i spontanicznie” – to słowa wrocławskiego animatora kultury Cezarego. Za swoją spontaniczność i bezinteresowną działalność został wyróżniony Nagrodą Październikową Wrocławia, a przez ministra kultury odznaką Zasłużony Działacz Kultury.

Grażyna Dziedzic
– siostra

Pożegnaliśmy naszego Przyjaciela

19 listopada 2021 roku na cmentarzu Osobowickim pożegnaliśmy naszego Kolegę i Przyjaciela – redaktora Remigiusza Cezarego Sokołowskiego. W gronie żegnających oprócz najbliższej rodziny Zmarłego byli Jego znajomi, a także przedstawiciele Stowarzyszenia Dziennikarzy RP Dolny Śląsk, Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii i Dolnośląskiego Towarzystwa Integracji Kulturalnej – Magnolia. 

Kliknij, aby powiększyć