APEL DO DZIENNIKARZY ROSYJSKICH

W Ukrainie od trzech tygodni trwa inwazja rosyjskich wojsk. Nie Ukraina, kraj niepodległy, wypowiedziała wojnę Rosji. Władimir Putin wydał rozkaz najazdu na ukraiński naród, który przez ostatnie lata starał się budować podwaliny demokratycznego państwa. To państwo obecnie jest rujnowane przez rosyjskich żołnierzy. Ostrzeliwują osiedla mieszkaniowe i obiekty użyteczności publicznej. Giną cywile, kobiety i dzieci. Straty są ogromne. Tysiące młodych rosyjskich i ukraińskich żołnierzy zginęło w bezsensownej wojnie. Można i trzeba temu zapobiec. Od Was również zależy, by nie byli zabijani kolejni ludzie. Wojna w Ukrainie niepotrzebna jest Rosjanom i nikomu na świecie. W Waszych pismach, mikrofonach, kamerach jest siła zdolna do przekonania rosyjskiego społeczeństwa.

Rosyjscy Dziennikarze! Wzywajcie do wycofania wojsk rosyjskich z Ukrainy, domagajcie się zakończenia barbarzyńskiej agresji.

Pod apelem podpisali się członkowie naczelnych władz Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej:

Hanna Świeszczakowska-Mazur, Bronisława Kufel-Włodek, Jerzy Domański, Sławomir Pietrzyk, Ireneusz Michał Hyra, Tomasz Miłkowski, Dariusz Rott, Sławomir Malinowski, Ryszard Sławiński, Marek Kuliński, Andrzej Maślankiewicz, Zbigniew Kołpacki, Jerzy Model, Wojciech Domagała, Jerzy Chrobot, Stanisław Wojnarowicz, Ryszard Poradowski, Marek Książek, Ryszard Bączkowski, Szymon Jakubowski, Anna Kolmer, Ryszard Mulek, Marzena Wróbel-Szała