MENU:

Strona główna
Aktualności
Działalność
Statut
Władze
Członkowie
Zmarli 
Archiwum
Pobierz
Forum
Książki 
Gratulujemy 
Linki

 

"Zesłaniec" pismo Rady Naukowej
Zarządu Głównego Związku Sybiraków

     W numerze 18. "Zesłańca" ukazał się artykuł S. Ostaszewskiego pt. Nagrody Klubu Publicystów Polonijnych Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, informujący m.in. o tym, że jednym z laureatów był Wasyli Haniewicz z Tomska, znany ze swej aktywnej działalności organizacyjnej i badawczej dotyczącej dziejów Polaków na terenie Syberii. Tu dodać należy, że W. Haniewicz jest stałym współpracownikiem „Zesłańca”, kwartalnika Rady Naukowej Zarządu Głównego Związku Sybiraków. Powstanie tego pisma wiąże się ściśle z utworzeniem tej organizacji we Wrocławiu. U jego początków znajdujemy ogłoszony w 1988 roku przez dwumiesięcznik „Literatura Ludowa” pod patronatem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego konkurs na wspomnienia i materiały dotyczące sowieckich deportacji[1], oraz zrealizowaną w tym samym roku audycję Rozgłośni Polskiego Radia  we Wrocławiu poświęconą przez red. Urszulę Lubecką relacjom ludzi wywiezionych w 1940 r. w głąb radzieckiego imperium.[2] Napływ materiałów konkursowych oraz intensywność reakcji słuchaczy na audycję, w której mówiąc o zesłaniu nie uciekano się do PRL-owskich eufemizmów, pociągnęły za sobą powołanie nowej serii wydawniczej, której nazwę „Biblioteka Zesłańca” zaproponował Antoni Kuczyński, inicjator i organizator wspomnianego powyżej konkursu. Ożywienie sybirackiego nurtu w świadomości społecznej wywołane przez wspomnianą powyżej audycję stworzyło konieczność organizowania kolejnych spotkań byłych zesłańców na Syberię, do Kazachstanu i w inne rejony radzieckiego archipelagu zła. Już na drugim spotkaniu, które jesienią 1988 roku odbyło się w budynku wrocławskiej Rozgłośni "Polskiego Radia", A. Kuczyński, późniejszy redaktor naczelny "Zesłańca", przypomniał dzieje międzywojennego Związku Sybiraków i wezwał do kultywowania przedwojennej tradycji działalności tego Związku, nawiązując do idei jego reaktywacji, która powstała w środowisku warszawskim. Tu wspomnieć należy, że stałym łącznikiem pomiędzy Warszawą a wrocławską grupą inicjatorów wskrzeszenia organizacji sybirackiej był Donat Poważyński, zesłaniec do Kazachstanu. Założona wówczas wrocławska organizacja Związku Sybiraków przyjęła nazwę Dolnośląski Związek Sybiraków; z czasem jednak wobec odrodzenia się ogólnopolskiego Związku Sybiraków uznała ona swą statutową podległość Zarządowi Głównemu tej organizacji w Warszawie.[3]

czytaj dalej... 


[1] A. Kuczyński, Wrocławski Oddział Związku Sybiraków i historia pewnej schizmy, „Zesłaniec”. Pismo Rady Naukowej Zarządu Głównego Związku Sybiraków, Warszawa 1997: 2, s. 12.

[2] A. Kuczyński, op. cit., str. 10.

[3] W dniu 2 kwietnia 1989 roku odbyło się w Rozgłośni „Polskiego Radia” we Wrocławiu zebranie grup Związku Sybiraków z województw jeleniogórskiego, legnickiego i wałbrzyskiego, w którym uczestniczył prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków Ryszard Reiff. Ustalono wówczas, że idąc za sugestią prezesa ZG Związku Sybiraków R. Reiffa, na terenie tych województw powinny powstać samodzielne jednostki organizacyjne związku, a tzw. Dolnośląski Związek Sybiraków, który powstał na walnym zebraniu tej jednostki 15 stycznia 1989 roku, powinien swoją działalność skoncentrować na terenie województwa wrocławskiego, uznając fakt, iż jest strukturą regionalną związku podległą Zarządowi Głównemu w Warszawie. (Zob.: „Informator Organizacyjny” nr 1 1989 – Związek Sybiraków Oddział we Wrocławiu).

______________________________
Stowarzyszenie Dziennikarzy RP - Dolny Śląsk
Podwale 62, 50-010 Wrocław
tel./tel 48-71 341 87 60
sdrp.wroc@interia.pl