MENU:

Strona główna
Aktualności
Działalność
Statut
Władze
Członkowie
Zmarli 
Archiwum
Pobierz
Forum
Książki 
Gratulujemy 
Linki

 

Antoni Kuczyński

     Założyciel i redaktor naczelny kwartalnika „Zesłaniec”, z zawodu etnolog i historyk, od lat zajmuje się dziejami Polaków na Syberii oraz polskim dziedzictwem w zakresie antropologii kulturowej w nauce światowej. Jest autorem sześciu książek oraz wielu artykułów naukowych i popularnych z tego zakresu. Za dwutomowe dzieło pt. Polskie opisanie świata. Studia z dziejów poznania kultur ludowych i plemiennych (tom 1, Wrocław 1994; tom 2, Wrocław 1997) otrzymał wyróżnienie im. Profesora Hugona Steinhausa przyznane przez Polską Fundację Upowszechniania Nauki oraz Towarzystwo Popierania i Krzewienia Nauk. Jest także laureatem nagrody „Przeglądu Wschodniego” (1999) oraz Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce (1991). Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przyznanym za działalność dokumentacyjną dotyczącą deportacji i zesłań Polaków na Syberię. Wyróżniony również Honorową Odznaką Sybiraka, Medalem im. Wiktora Godlewskiego za badania i popularyzację wiedzy o polskich przyrodnikach na Syberii oraz Medalem X-lecia Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” przyznanym za działalność na rzecz łączności Polaków ze Wschodu z Macierzą. Należy do grona współzałożycieli Oddziału Związku Sybiraków we Wrocławiu.

     Odbył wiele podróży badawczych na Syberię, gdzie prowadził badania terenowe i studia archiwalne, m.in. na Kamczatce, w Jakucji, na Sachalinie, w Kazachstanie. Przebywał także w roku 1971 w Japonii, interesując się kulturą Ajnów, mieszkających na wyspie Hokkaido, oraz postacią Bronisława Piłsudskiego, wybitnego badacza ich kultury. W latach 1980 - 1989 był sekretarzem generalnym Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. W roku 1988 był inicjatorem i organizatorem konkursu na wspomnienia i materiały dotyczące pobytu Polaków na Syberii, Dalekim Wschodzie oraz innych terenach Związku Radzieckiego w latach 1939 - 1956. W oparciu o zgromadzone w toku konkursu materiały źródłowe utworzył Oficynę Wydawniczą pod nazwą „Biblioteka Zesłańca” (1991), w ramach której ukazało się dotychczas 28 tomów dotyczących związków polsko-syberyjskich, zarówno w latach 1939-1956, jak również wkładu Polaków w poznanie, zagospodarowanie i cywilizację Syberii począwszy od XVIII do początków XX wieku.

Jest profesorem Uniwersytetu Wrocławskiego, prowadzi zajęcia w Katedrze Etnologii i Antropologii Kulturowej oraz jest kierownikiem Ośrodka Badań Wschodnich tej uczelni. Oprócz pracy naukowej zajmuje się publicystyką i współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Nowaja Polsza”, „Biuletynem Stowarzyszenia Wspólnota Polska”, „Rota” i innymi wychodzącymi na Białorusi, Litwie i w Rosji. Należy także do aktywnych animatorów działalności badawczej związanej z polskim dziedzictwem naukowym, gospodarczym i kulturowym na Syberii oraz organizatorem międzynarodowych konferencji na ten temat, a także uczestnikiem takich konferencji organizowanych w Rosji, zwłaszcza w jej syberyjskiej części – np. w Pietropawłowsku Kamczackim, Jużno-Sachalińsku, Władywostoku, Jakucku, Irkucku, Tomsku.

______________________________
Stowarzyszenie Dziennikarzy RP - Dolny Śląsk
Podwale 62, 50-010 Wrocław
tel./tel 48-71 341 87 60
sdrp.wroc@interia.pl