WYRÓŻNIENIA DLA PRACOWNIKÓW BYŁEJ TELEWIZJI ECHO

Idea powołania do życia prywatnej telewizji zrodziła się w głowach trójki szalonych, jak na ówczesne czasy, ludzi. Andrzej Zygmunt pracował na Politechnice Wrocławskiej i miał już na swoim koncie budowę wielu nadajników radiowych na potrzeby podziemnego radia „Solidarność”, Marek Młynarczyk – pracownik Instytutu Łączności oraz Henryk Pacha – dziennikarz radiowy i telewizyjny w państwowej telewizji we Wrocławiu, z zamiłowania radioamator. To właśnie oni w trudnych latach przełomu ustrojowego w Polsce wydeptali wszystkie możliwe ścieżki urzędowe, by w końcu uzyskać zgodę na nadawanie eksperymentalnego programu od Ministra Łączności Marka Kucharskiego oraz prezesa Komitetu ds. Radia i Telewizji Andrzeja Drawicza.

Do pełni szczęścia brakowało już tylko pieniędzy, ale i te się znalazły, gdy do pomysłodawców dołączył Ireneusz Orzechowski – prowadzący sklepy z elektroniką oraz Waldemar Szewc jako specjalista od finansów. Andrzej Zygmunt, Marek Młynarczyk i zaproszony technik Dariusz Wasilewski z trudno dostępnych wówczas podzespołów zbudowali pierwszy nadajnik ECHA o mocy 20W, który otrzymał roczną homologację od instytucji czuwających nad ładem w eterze.

Był zatem własnej konstrukcji nadajnik telewizyjny i kilka kamer i magnetowidów VHS do produkcji programu. I stało się – 6 lutego 1990 roku Prywatna Telewizja Echo rozpoczęła nadawanie dla mieszkańców Wrocławia.

Ostatecznie właścicielami pierwszej na zachód od Odry prywatnej telewizji zostali Marek Młynarczyk, Ireneusz Orzechowski, Waldemar Szewc i Andrzej Zygmunt. Nieżyjący już Henryk Pacha (były członek Stowarzyszenia Dziennikarzy RP Dolny Śląsk) wybrał dla siebie rolę doradcy i nauczyciela telewizyjnego fachu.

Dziennikarze (głównie absolwenci studiów i studenci) starali się mówić wyłącznie o problemach mieszkańców Wrocławia, tworzyli telewizję blisko ludzkich spraw. Dla wielu z nich tworzenie Echa było pierwszą szkołą dziennikarstwa telewizyjnego, bowiem na własnych błędach uczyli się pracy z kamerą, montażu czy opracowywania komentarzy. Sztandarowymi programami były „Echa Miasta” – serwis informacyjny oraz „Czas dla prezydenta” – program, w którym Prezydent Wrocławia Bogdan Zdrojewski odpowiadał na telefoniczne pytania widzów i komentował interwencyjne reportaże z minionego tygodnia.

W przełamywaniu monopolu państwowej telewizji twórcy Echa nie byli osamotnieni. Już w kolejnych latach, czerpiąc z doświadczeń pionierskiego Echa, powstawały nowe lokalne prywatne telewizje. W październiku 1991 roku swoją Prywatną Telewizją Morze chwalił się Szczecin, zaś stacją Top Canal Warszawa. W roku 1992 wystartowały TV ES w Poznaniu, NTV w Warszawie, TV Krater w Krakowie, TV Rondo w Katowicach czy TV Copernicus w Olsztynie. W Krakowie część ekipy TV Krater stanowiła trzon koncesyjnej TV Wisła, która z kolei była kolebką dzisiejszego potentata w dziedzinie informacji telewizji TVN.

W zespole redakcyjnym PTV Echo, od samego początku do końca działalności telewizji, pracowali i współtworzyli autorskie programy telewizyjne aktualni i byli członkowie Dolnośląskiego Oddziału SDRP: Katarzyna i Dariusz Dynerowie oraz Maria Magdalena Nawrot.

8 czerwca 2021 roku podczas spotkania z prezydentem Wrocławia Jackiem Sutrykiem, który zaprosił twórców Prywatnej Telewizji Echo i realizatorów nadawanych w niej programów, aby wręczyć im przyznane przez miasto medale „Merito di Wratislavia – Zasłużony dla Wrocławia”. W gronie wyróżnionych byli: Marek Młynarczyk, Andrzej Zygmunt, Witold Świętnicki, Katarzyna Dyner, Leszek Turowski, Dariusz Dyner, Tomasz Kurzewski, Dorota Michalak-Kurzewska, Magdalena Furman-Turowska, Maria Magdalena Nawrot i Dariusz Wasilewski.

Marek Młynarczyk
Gdy startowała PTV Echo, był pracownikiem Instytutu Łączności we Wrocławiu, prowadził też zajęcia ze studentami na Politechnice Wrocławskiej. Był głównym właścicielem stacji i na jego barki spadły wszystkie ciągnące się latami sprawy urzędowe, w tym upadłościowe, związane z likwidacją PTV Echo. Dziś jest na emeryturze.

Andrzej Zygmunt
Był pracownikiem naukowym Politechniki Wrocławskiej. Łączył pracę naukową z prowadzeniem PTV Echo. Doktoryzował się i do dzisiaj, już jako docent, jest wykładowcą w Katedrze Telekomunikacji i Teleinformatyki na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej. Na emeryturze pracę na PWr łączy z prowadzeniem ośrodka turystycznego w Karkonoszach.

Witold Świętnicki
Redaktor naczelny, wymyślił dla PTV Echo pierwszą ramówkę, według której każdym dniem tygodnia opiekował się jeden dziennikarz, przygotowując do dwóch godzin materiałów filmowych o życiu miasta. Później jako reżyser zrealizował kilka filmów fabularnych i dokumentalnych. Był także współautorem teleturniejów emitowanych w TVP, w tym „Krzyżówki Szczęścia”, która już w 1992 roku swoją premierę miała w PTV Echo. Dla TVP reżyserował liczne cykliczne programy, które współtworzył z Dariuszem Dynerem. 

Katarzyna Dyner
Pierwsza sekretarz redakcji PTV Echo, dziennikarka newsowa. Dzień, którym się opiekowała, został nazwany „Echa Miasta”, a z czasem coraz liczniejsze materiały reporterskie zaowocowały powstaniem regularnego serwisu informacyjnego o tym samym tytule. Jako niezależna dziennikarka była autorką i prowadzącą program w TVP2 „Stypendium Złotej Rybki” czy cyklu „Superbelfer” w TVP Wrocław. Dla TVP Polonia realizowała przez pięć lat program „Ludzie listy piszą”. Przez trzy lata kierowała także Agencją Producencką w TVP Wrocław.

Leszek Turowski
Był absolwentem wydziału scenariuszowego łódzkiej Filmówki i został wicenaczelnym Echa, tworzył program „Swobodne Echo” o profilu kulturalnym, z czasem rozbudowane o muzyczną audycję „Echo Trip”. Od 1995 roku współtworzył i kierował Telewizją Dolnośląską TeDe. Obecnie stale związany z Polsatem, pracuje jako sekretarz w biurze programowym kanałów tej grupy.

Dariusz Dyner
Producent i współautor z Witoldem Świętnickim teleturniejów dla TVP (m.in.: „Krzyżówka Szczęścia”, „Krzyżówka 13-latków”, „Budujemy mosty”) oraz wielu autorskich programów telewizyjnych emitowanych na antenach TVP. W PTV Echo prowadził Magazyn CB Radio i Magazyn Motoryzacyjny, w którym relacjonował odbywające się na Dolnym Śląsku rajdy i wyścigi samochodowe. Był pomysłodawcą „Giełdy Towarowej”, w której każdy mógł zareklamować swój nawet najmniejszy biznes. Stworzył, rewolucyjny wówczas, system programów sponsorowanych.

Tomasz Kurzewski
Student ówczesnej Akademii Rolniczej. Mieszkał w DS Arka, gdzie powstało studio nadawcze PTV Echo. Od pierwszych dni zaangażowany w pomysł tworzenia telewizji. Był dziennikarzem i operatorem pierwszych materiałów, zaś jego pokój w akademiku służył za pierwsze studio. Z czasem rozpoczął realizację kultowego magazynu reporterskiego „Wrocławscy gliniarze”. Odszedł z Echa w 1993 roku, by prowadzić własną firmę producencką. To był początek dolnośląskiego imperium medialnego – Grupy ATM, dziś spółki notowanej na warszawskiej Giełdzie, słynnej z wielu wybitnych produkcji filmowych i telewizyjnych.

Dorota Michalak-Kurzewska
Była, podobnie jak jej mąż Tomasz, studentką Akademii Rolniczej. We własnym pokoju w akademiku została pierwszą prezenterką PTV Echo. Później w rozbudowującej się redakcji była aktywną dziennikarką, która odpowiadała za program jeden dzień w tygodniu. Potem wraz z mężem budowała Grupę ATM, dziś zarządza m.in. Zamkiem Topacz w Ślęzie.

Magdalena Furman-Turowska
Dołączyła do redakcji PTV Echo jeszcze w 1990 roku. Była dziennikarką i jedną z prowadzących serwis informacyjny „Echa Miasta”. Potem pracowała w Telewizji Dolnośląskiej TeDe jako dziennikarka informacyjna i autorka programów kulturalnych i społecznych. Obecnie w Warszawie pracuje jako menedżerka, prowadząc m.in. studyjne kino. (Z przyczyn losowych nie mogła odebrać medalu osobiście).

Maria Magdalena Nawrot
Od początku w PTV Echo kierowała sekretariatem i szybko dołączyła do zespołu dziennikarskiego. Stworzyła „Kalejdoskop Dolnośląski” – magazyn reporterski, ukazujący wydarzenia nawet w najmniejszych gminach. Rozwinęła redakcję programów sponsorowanych. Po zakończeniu nadawania Echa kierowała Telewizją Aval w Jeleniej Górze, potem w Telewizji Dolnośląskiej TeDe kontynuowała pasję reporterską i „Kalejdoskop Dolnośląski”. Była członkiem Rady Głównej Syndykatu Dziennikarzy. Kieruje Stowarzyszeniem Dziennikarzy i Wydawców, które w ramach działalności prowadzi Internetową Telewizję Dolnego Śląska DTV24.

Dariusz Wasilewski
Pracownik Instytutu Łączności, szef techniczny i twórca początkowej struktury technicznej stacji, skonstruował nadajnik o mocy 20 watów, emitujący sygnał telewizyjny w systemie PAL (czyli nowocześniejszym niż miała ówczesna TVP, nadająca w SECAM), dzięki któremu mogła wystartować PTV Echo.

Kliknij, aby powiększyć