Barbara Folta nie żyje

Zmarła nasza koleżanka, nestorka dolnośląskiego dziennikarstwa – red. Barbara Folta. Z Basią znałem się wiele lat; oboje kończyliśmy studia dziennikarskie, z tym że Ona na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a ja znacznie później na Uniwersytecie Warszawskim.

Po studiach Basia podjęła w 1954 roku pracę dziennikarską w Rozgłośni Polskiego Radia we Wrocławiu, później była w Telewizji Wrocławskiej.

Kiedy przeszła na emeryturę, ani na chwilę nie przestała być czynną dziennikarką, współpracując z różnymi gazetami.

Ciekawość zawodowa Barbary Folty skłoniła ją do opracowywania archiwalnych materiałów, które gromadziła już od lat 50. ub. wieku. Owocem jej pracy jest napisana rozprawa doktorska pod kierunkiem prof. dra hab. Wojciecha Wrzesińskiego i obroniona w 2012 roku na Wydziale Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego pt: „Tadeusz Zastawnik – twórca kombinatu i pionierzy Polskiej Miedzi – trzynaście pierwszych lat historii KGHM”. 

Może się także pochwalić reżyserią, scenografią i realizacją filmów dokumentalnych. W 1988 roku w Zakopanem na Przeglądzie Filmów o Sztuce nagrodzona została „Srebrnym Pegazem” za reżyserię filmu „W kręgu Stanisława Szukalskiego”.

Wyróżniono Ją także Odznaką Honorową „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego”.

Wydawała czasopismo „Spotkajmy się we Wrocławiu”, w którym prezentowano ciekawe wydarzenia i ludzi tworzących dolnośląskie klimaty.

Była również działaczką Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, a w Oddziale Dolny Śląsk we Wrocławiu pełniła funkcję członka Zarządu.

Trudno uwierzyć, Basiu, że nie ma Cię już wśród nas. Zawsze będziemy o Tobie pamiętać!

Lesław Miller