MENU:

Strona główna
Aktualności
Działalność
Statut
Władze
Członkowie
Zmarli 
Archiwum
Pobierz
Forum
Książki 
Gratulujemy 
Linki

 

Grand Press Photo 2007

     Maciej Nabrdalik z Super Expressu został laureatem trzeciej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Prasowej Grand Press Photo 2007. Autor Zdjęcia Roku otrzyma nagrodę 10 tys. złotych.


Zdjęcia pojedyncze, kategoria: Wydarzenia, I nagroda. 
Kazimierz Marcinkiewicz po ogłoszeniu, że przegrał wybory na prezydenta Warszawy. 
Autor: Maciej Nabrdalik,
Super Express.

www.press.pl/photo

     Zdjęcie wybrał przewodniczący jury tegorocznego konkursu – Jean-Marc Bouju, zwycięzca World Press Photo 2004 za wykonane w obozie dla jeńców wojennych w Nadżafie zdjęcie związanego irackiego jeńca tulącego syna.

     Wyniki trzeciej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Prasowej Grand Press Photo 2007 ogłoszono 16 maja 2007 r. podczas gali w warszawskiej Kinotece.

     Jury konkursu Grand Press Photo 2007 wyłoniło też zwycięzców w poszczególnych kategoriach – osobno za zdjęcie pojedyncze, osobno za fotoreportaż.

   • Pierwszą nagrodę za zdjęcie pojedyncze w kategorii wydarzenia zdobył Maciej Nabrdalik (Super Express) – nagrodzono tę samą pracę, która została Zdjęciem Roku. Drugą nagrodę w tej kategorii dostał Maciej Jeziorek (Polska Agencja Fotografów Forum) za zdjęcie zrobione w nocy na krakowskich błoniach śpiącym pielgrzymom, czekającym na mszę z udziałem papieża Benedykta XVI. Trzecie miejsce przypadło Kubie Atysowi (Gazeta Wyborcza) za zdjęcie premiera Jarosława Kaczyńskiego głosującego w wyborach samorządowych na warszawskim Żoliborzu.

   • W kategorii ludzie pierwszą nagrodę za zdjęcie pojedyncze przyznano Kamilowi Broszko (Gazeta Wyborcza Opole) pokazujące, jak wyleczona z ciężkiego poparzenia Angelika Dwojak przystępuje do Pierwszej Komunii Świętej. Drugie miejsce zajął Marcin Łobaczewski (Dziennik) za zrobione dla Rzeczpospolitej zdjęcie kibiców Legii Warszawa dopingujących piłkarzy w meczu z Cracovią. Trzecia nagroda przypadła Michałowi Szladze za portret prałata Henryka Jankowskiego w dniu jego 70. urodzin.

   • Pierwszą nagrodę za zdjęcie pojedyncze w kategorii życie codzienne zdobył Łukasz Cynalewski (Gazeta Wyborcza Poznań) za zdjęcie pokazujące amatorski baletowy teatr muzyczny. Drugie miejsce zajął Grzegorz Press, który sfotografował pacjentów warszawskiej izby wytrzeźwień. Trzecią nagrodę otrzymał Tomasz Gzell (Polska Agencja Prasowa) za zdjęcie zrobione podczas musztry przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

   • W kategorii sport pierwszą nagrodę za zdjęcie pojedyncze dostał Tomasz Waszczuk (Gazeta Wyborcza Olsztyn), który pokazał zwycięstwo boksera Tomasza Bonina w walce o mistrzostwo świata w kategorii IBC. Druga nagroda przypadła Tomaszowi Gudzowatemu (Yours Gallery/Fotoagentur Focus) za zdjęcie zrobione podczas pokazu tradycyjnej sztuki walki kalari payattu praktykowanej w południowych Indiach. Trzecie miejsce zajął Piotr Skórnicki (Gazeta Wyborcza Poznań), który pokazał polską ósemkę podczas Pucharu Świata w Wioślarstwie rozgrywanego na jeziorze Malta w Poznaniu.

   • Pierwszą nagrodę za zdjęcie pojedyncze w kategorii przyroda zdobył Piotr Kamionka (Dziennik Łódzki), który sfotografował kwiczoły na drzewie jarzębiny. Druga nagroda w tej kategorii przypadła Piotrowi Skórnickiemu (Gazeta Wyborcza Poznań) za zdjęcie zrobione ptakom na miejskim przystanku autobusowym. Trzecie miejsce zajął Łukasz Ostalski (Agencja Fotograficzna Reporter), który utrwalił sielski obraz lata w nadbałtyckich Dębkach.

Wiadomość z 17 maja 2007 r.:

     - Decyzją Piotra Wójcika, szefa działu foto Gazety Wyborczej, zwolniony został fotoreporter poznańskiego oddziału Gazety, który dokonał fotomontażu zdjęcia wysłanego na konkurs Grand Press Photo - informuje serwis press.pl.

     Fotografia zdobyła II miejsce w kategorii "Przyroda". Autor zrezygnował z nagrody. Zdjęcie zostało cyfrowo zmodyfikowane. Prawdopodobnie część ptaków została skopiowana i wklejona w inne miejsca na zdjęcie - informuje serwis gazetawyborcza.pl

   • Pierwszą nagrodą za fotoreportaż w kategorii wydarzenia jury uhonorowało zdjęcia Jerzego Undro (Polska Agencja Prasowa) przedstawiające, jak przed sądem w Szczecinku pobiły się dwie grupy Cyganów. Drugą nagrodę zdobył Andrzej Grygiel (Polska Agencja Prasowa) za fotoreportaż obrazujący rozpacz rodzin górników, którzy zginęli w katastrofie w kopalni Halemba w Rudzie Śląskiej.

   • W kategorii ludzie pierwszą nagrodę dostał Marcin Łobaczewski (Dziennik) za zrobiony dla Rzeczpospolitej fotoreportaż z ośrodka na Ukrainie, w którym znajdują się szpital i hospicjum dla chorych na AIDS. Druga nagroda przypadła Marcinowi Bieleckiemu (Głos Szczeciński) za fotoreportaż o 16-letnim Mateuszu, który spełnił swoje marzenia i na jeden dzień został policjantem.

   • Pierwszą nagrodę za fotoreportaż w kategorii życie codzienne dostał Piotr Małecki, który pokazał pracę rybaków przybrzeżnych w Piaskach na Mierzei Wiślanej. Druga nagroda przypadła Markowi Zawadce za fotoreportaż zrobiony osobom niepełnosprawnym podczas dogoterapii.

   • W kategorii sport pierwszą nagrodę zdobył Jerzy Dudek (Rzeczpospolita) za fotoreportaż zrobiony na treningu i zawodach juniorek w gimnastyce artystycznej. Drugą nagrodę w tej kategorii przyznano Tomaszowi Gudzowatemu (Yours Gallery/Fotoagentur Focus) za zdjęcia pokazujące ćwiczenia reprezentantek Indii w pływaniu synchronicznym.

   • W kategorii przyroda nagród za fotoreportaże nie przyznano.

     W jury, oprócz Jean-Marca Bouju, zasiadali: Wojciech Druszcz (Polityka), Paweł Kopczyński (Agencja Reutera), Artur Pawłowski (freelancer) i Piotr Wójcik (Gazeta Wyborcza).

     Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymali nagrody pieniężne w wysokości 2 tys. zł, zdobywcy kolejnych miejsc – nagrody rzeczowe.

     138 fotografii, wybranych spośród 3760 nadesłanych prac, można do 30 sierpnia 2007 r. oglądać na wystawie w Kinotece w Pałacu Kultury i Nauki przy pl. Defilad 1 w Warszawie.

     Organizatorem konkursu jest miesięcznik Press.

______________________________
Stowarzyszenie Dziennikarzy RP - Dolny Śląsk
Podwale 62, 50-010 Wrocław, tel./tel 48-71 341 87 60
Konto: nieaktualne o/Wrocław nieaktualne
sdrp.wroc@interia.pl