Natomiast 1 maja 2003 roku podjęto udaną próbę ustanowienia rekordu Guinnessa w zespołowej grze na gitarach. Zgłosiło się wówczas 588 miłośników gry na tym instrumencie. Potem próby bicia Gitarowego Rekordu Świata odbywały się rokrocznie w kolejnych latach na wrocławskim Rynku, których organizatorem i dyrygentem był nieustannie niestrudzony Leszek Cichoński, by w 2023 roku osiągnąć rekordową liczbę uczestników, czyli 7966 gitarzystów niemal z całego świata.
1 maja bieżącego roku, dokładnie w dwudziestą rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podjęto dwudziestą drugą próbę bicia Gitarowego Rekordu Świata. Przedsięwzięcie to zwyczajowo ściągnęło do Wrocławia miłośników gry na gitarze z wielu krajów świata. Wśród wykonawców były dzieci, bowiem w tym unikalnym przedsięwzięciu nie ma dolnej granicy wieku, młodzież, osoby w wieku średnim, ale również w wieku mocno zaawansowanym, gdyż nie ma również górnej granicy wieku. Grali na gitarach elektrycznych, gitarach klasycznych i basowych, ale również na mandolinach, banjo i ukulele. Nie dopuszczane były jedynie instrumenty zabawkowe. Wystarczyła jedynie znajomość pięciu podstawowych akordów C, G, D, A, E niezbędnych do wykonania utworu „Hej Joe” Jimiego Hendrixa.
Zwyczajowo próba ta zrealizowana była z wielkim rozmachem, a towarzyszyło jej wiele innych, atrakcyjnych przedsięwzięć organizowanych w ramach Wrocławskiej 3-Majówki. W przeddzień próby, czyli 30 kwietnia, w Starym Klasztorze odbył się koncert „Gitarowe Riffy i Solówki”. 1 maja już od godziny 10.00 na scenie głównej rozpoczęły się próby do bicia rekordu, ale również koncerty znanych gwiazd rocka. Koncertowali między innymi: Chris Jagger, brytyjski wokalista i gitarzysta, młodszy brat Micka Jaggera, Phil Bates, Shata QS, Neil Zaza, Jose Torres, Jan Borysewicz, Małgorzata Ostrowska, Zbigniew Hołdys, Wojciech Waglewski i Łukasz Drapała.
Na scenie Antyradia tuż obok pręgierza wykonywano gitarowe przeboje wszech czasów, ale również piosenki z „Akademii pana Kleksa”. W gitarowym miasteczku przy ul. Kuźniczej funkcjonowała scena „Twoje 5 minut sławy”, na której zobaczyć można było przyszłe gwiazdy gitary, bowiem każdy mógł na niej popisywać się swoimi umiejętnościami wokalnymi i instrumentalnymi. Na północnej pierzei Rynku usytuowany był gitarowy Hyde Park. W przejściu Garncarskim odbywały się warsztaty muzyczne, ale również koncert ranko ukulele oraz flamenco. Tuż przed próbą bicia Gitarowego Rekordy Świata rozstrzygnięto konkursy „Gitara z byle czego” oraz na najbardziej atrakcyjny strój gitarowy.
Punktualnie o godzinie 16.00 na scenie głównej zabrzmiały akordy największej gitarowej orkiestry świata, a o 16.15 nastąpiło oficjalne ogłoszenie wyników. Zagrało… 7531 gitarzystów, czyli do pobicia rekordu, niestety, zabrakło 436 wykonawców. Chwila ciszy znamionująca zaskoczenie i rozczarowanie przerwana została burzą oklasków. Coś niesamowitego, tysiące wykonawców wraz z dziesiątkami tysięcy widzów cieszyło z nieudanej próby. Wszyscy wyrażali gotowość spotkania się za rok, by podjąć skuteczną próbę. To mogło zdarzyć się tylko we Wrocławiu.
O godzinie 16.30 w Hali Stulecia rozpoczął się cykl koncertów w ramach festiwalu 3-Majówki 2024, a o 21.00 w Klubie Festiwalowym tuż przy pergoli rozpoczęło się gitarowe JAM SESSION.
Z kronikarskiego obowiązku czuję się zobowiązany do przypomnienia jeszcze jednego epizodu związanego z ustanowieniem rekordu Guinnessa mającym związek z Wrocławiem, a właściwie z wrocławianami. Otóż w 2015 roku w Zakładach Mięsnych „Marko”w miejscowości Walichnowy ustanawiono rekord Guinnessa w… jedzeniu golonek. A związek tego wydarzenia z Wrocławiem jest taki, że w skład komisji konkursowej wchodzili sami wrocławianie, w przeważającej większości członkowie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP Dolny Śląsk. Byli to: Jan Akielaszek – przewodniczący oraz Wojciech Zaborowski, Zdzisław Czekierda i niżej podpisany. Skład jury uzupełniał ówczesny proboszcz parafii Najświętszej Marii Panny Królowej Polski ksiądz kanonik Witold Hyla, kapelan myśliwych i leśników Archidiecezji Wrocławskiej.
Jan Stanisław Jeż
Wiceprzewodniczący Zarządu SDRP Dolny Śląsk