Rusza konkurs dla dziennikarzy „Uzależnienia XXI wieku”

Co roku Fundacja rekomenduje dziennikarzom nowe obszary tematyczne, na jakich warto się skupić w procesie przygotowania pracy, którą planują zgłosić do konkursu.

– W 2024 roku będziemy zachęcali do opisywania metod terapii i leczenia uzależnień behawioralnych oraz ich efektywności – tłumaczy Maja Ruszpel, prezeska Fundacji Inspiratornia, organizatorka i pomysłodawczyni konkursu. – Warto podkreślić, że przez ostatnie 10 lat w obszarze terapii uzależnień behawioralnych zmieniło się bardzo dużo. Powstało kilkadziesiąt badań naukowych na temat narzędzi do diagnozowania i skutecznych metod prowadzenia terapii.

Dodatkowo, z okazji jubileuszu, będzie można głosować na wszystkie teksty, które zostały dotychczas nagrodzone w kolejnych edycjach konkursu w latach 2015-2023.

– Chcemy oddać głos czytelniczkom i czytelnikom, aby to oni wybrali najlepszy tekst na dziesięciolecie. Głosowanie odbędzie się w ramach plebiscytu online, który rozpocznie się 15 maja i trwać będzie do 31 października. W tym okresie na stronie www.fundacja-inspiratornia.pl będą umieszczone dotychczas nagrodzone reportaże, obok zaś będzie formularz, za pomocą którego będzie można oddać głos online – mówi Maja Ruszpel.

Na nagrody w tym roku przeznaczono 9 tys. zł. Nabór prac do bieżącej edycji konkursu trwa do 31 października. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi 13 listopada.

Zgłoszenia: www.fundacja-inspiratornia.pl/konkurs. Partnerem projektu oraz patronem medialnym jest magazyn „Press”, organizatorem i realizatorem konkursu jest Fundacja Inspiratornia.

Poniżej przypominamy zwycięzców poprzednich edycji konkursu „Uzależnienia XXI wieku”:

  • I edycja – Agnieszka Urazińska za reportaż „Nimfomanka” („Wysokie Obcasy”)
  • II edycja – Michalina Kaczmarkiewicz za artykuł „Obstawiam życie” (magazyn „W drodze”)
  • III edycja – Jakub Jamrozek za audycję poświęconą uzależnieniu od pornografii (Polskie Radio „Czwórka”)
  • IV edycja – Agnieszka Urazińska – za reportaż „Chore na granie” („Wysokie Obcasy”)
  • V edycja – Paweł Kapusta, za wywiad z byłym dziennikarzem sportowym Szymonem Bartnickim „Jestem uzależniony od gry w zakładach bukmacherskich. Zanim popełnicie błędy, uczcie się na moich” (WP Sportowe Fakty)
  • VI edycja – Agnieszka Sztyler-Turovsky – „Jestem seksoholikiem, nigdy nie zdradziłem żony” (Onet.pl)
  • VII edycja – Marek Sekielski – wywiad z Krzysztofem Antkowiakiem oraz kobietą uzależnioną od seksu (Sekielski o nałogach na YouTube)
  • VIII edycja – Zuzanna Krzysztofik – „Całe życie w kasynie” – reportaż o mężczyźnie w kryzysie bezdomności, wcześniej uzależnionym od hazardu („Duży Format”)
  • IX edycja – Agnieszka Rodowicz – reportaż „Gdy głowa nienawidzi ciała” („Duży Format”).

(CP, 15.04.2024)
Press.pl

(www.press.pl)