POSEŁ STARŁ SIĘ Z DOROTĄ KANIĄ W PR24

Stanie za to przed Komisją Etyki Poselskiej

Mroczek zareagował impulsywnie, twierdząc że Kania „należy do orlenowskiego jakiegoś imperium, które kłamie Polakom dzień w dzień”. Dodał również: „Pani się wydaje, że jest pani w radiu, które jest finansowane z pieniędzy Polaków i może pani mówić takie rzeczy? Rozliczymy przecież panią za to, co pani robi i w tym imperium Obajtkowym, i w tym, co robi pani w Polskim Radiu” – powiedział.

Sprawa ma dalszy ciąg. Poseł Mroczek poinformował, że Polska Press i PR 24 żądają ukarania go przez Komisję Etyki Poselskiej. Komisja Etyki Poselskiej zajmuje się dwoma typami spraw: zachowaniem posłów nieodpowiadającym godności posła na Sejm RP oraz sprawami wynikającymi z oświadczeń majątkowych parlamentarzystów.

Komisji Etyki Poselskiej w bieżącej kadencji

Do tej pory Komisja Etyki Poselskiej ukarała m.in. Jarosława Kaczyńskiego i Janusza Kowalskiego, w obu przypadkach naganami, i w obu przypadkach za słowa, które zdaniem komisji naruszały zasadę dbałości o dobre imię Sejmu. Kaczyński, który nawet nie stawił się na posiedzenie KEP, otrzymał naganę za wypowiedź o kobietach „dających w szyję”, Kowalski – za wpis na Twitterze o dzieciach jako „ofiarach tęczowej ideologii”.

Czytaj też: Zalecenia ws. social mediów w „Rzeczpospolitej”. Konsekwencje burzy po tekście Kurskiego

Jak wyliczył niedawno portal i.pl, w bieżącej kadencji Sejmu do Komisji Etyki Poselskiej wpłynęło 269 wniosków. Komisja rozpatrzyła 124 wniosków, w tym: 51 w sprawie posłów KP PiS, 51 w sprawie posłów KP Konfederacja, 11 w sprawie posłów KO, 8 w sprawie posłów Lewicy, 2 w sprawie niezrzeszonych i 1 w sprawie posła koła Polskie Sprawy. Komisja podjęła dotąd 52 uchwały w sprawie naruszenia zasad etyki poselskiej. 32 z nich dotyczyły posłów Konfederacji, 18 PiS, jedna posła Koalicji Obywatelskiej oraz jedna posła niezrzeszonego.

Działalność Komisji Etyki Poselskiej jest uregulowana w rozdziale 13 Regulaminu Sejmu. Przepisy przewidują trzy typy kar nakładanych przez KEP na posłów: zwrócenie uwagi, upomnienie i naganę. Żadna z tych kar nie pociąga za sobą dodatkowych majątkowych czy osobistych konsekwencji.

Czytaj też: Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska prowadzącą „W kontrze” w TVP Info z Jakimowiczem

(PAR, 14.04.2023)
Źródło: Press.pl

(www.press.pl)