POLSKIE MEDIA ZATRUDNIAJĄ UKRAIŃSKICH DZIENNIKARZY

– Serwis działa od niecałego tygodnia, a jego powstanie jest wynikiem połączenia sił naszych redakcji z dziennikarzami z Ukrainy, których zaprosiliśmy do tego projektu. Niektórzy z nich zgłosili się sami, kiedy usłyszeli, że taki serwis powstaje – mówi Agnieszka Skrzypek-Makowska, dyrektorka komunikacji zewnętrznej Ringier Axel-Springer.

W pracach nad Onet Ukraina wydawnictwo współpracuje też z grupą kilkunastu tłumaczy języka ukraińskiego oraz trzema serwisami ukraińskojęzycznymi: Nasze Słowo, UA in Kraków oraz PolUkr. – Trwają zaawansowane rozmowy z kolejnymi partnerskimi serwisami ukraińskojęzycznymi, których treści będą publikowane w serwisie Onet Ukraina. Jesteśmy też na etapie wstępnych rozmów z ukraińskimi dziennikarzami na temat dłuższej współpracy – zaznacza Skrzypek-Makowska.

Proces tworzenia trzonu redakcji Vpolshchi.pl, stworzonego przez Wirtualną Polskę, dobiega końca. – Wciąż jednak szukamy możliwości pozyskiwania kolejnych współpracowników do tego projektu, chcemy też pomóc ukraińskim dziennikarzom – tłumaczy Michał Siegieda, rzecznik prasowy Wirtualnej Polski.

Zaangażowanych w pracę nad serwisem Vpolshchi.pl jest kilkanaście osób. WP zatrudnia zarówno ukraińskich dziennikarzy, jak i tłumaczy.

Do tworzenia treści w języku ukraińskim przyłączyły się także media lokalne. Śląska Opinia wystartowała z serwisem Sileziya.pl. przeznaczonym dla Ukraińców, którzy po ucieczce ze swojego kraju trafiają do województwa śląskiego.

– Sileziya.pl zatrudnia dwie studentki z Ukrainy, doświadczone w pracy dziennikarskiej. Obecnie głównie tłumaczą materiały tworzone w serwisie Śląska Opinia. Docelowo mają przejąć inicjatywę i tworzyć materiały, które będą pomagać zasymilować się Ukraińcom zamieszkującym Śląsk – mówi Sebastian Pypłacz, redaktor naczelny portalu Śląska Opinia i szef agencji Stian Media. – Szukamy jeszcze dziennikarki multimedialnej. Chcielibyśmy zatrudnić dziennikarkę, która właśnie przyjechała z Ukrainy, aby w ten sposób pomóc jej w stabilizacji po ucieczce z kraju.

Także Tvn24.pl współpracuje z ukraińskimi dziennikarzami przy tworzeniu swojego serwisu, ale nie dzieli się szczegółami.

(BAE, 8.03.2022)

Źródło: (https://www.press.pl)