ORLEN ROZWAŻA PRZEJĘCIE WYDAWCY „RZECZPOSPOLITEJ”

7 grudnia PKN Orlen poinformował, że przejmuje wydawnictwo Polska Press od niemieckiej Verlagsgruppe Passau Capital Group (spółka ma 20 z 24 wydawanych w Polsce dzienników regionalnych i blisko 120 tygodników lokalnych). Dwa tygodnie wcześniej Orlen sfinalizował transakcję przejęcia kontroli nad kolporterem Ruch SA, obejmując 65 proc. jego akcji. A w ub.r. stworzył wraz z ubezpieczycielem PZU agencję mediową Sigma Bis.

Gremi Media należy do KCI – firmy, której głównymi akcjonariuszami są spółki należące do Grzegorza Hajdarowicza: Gremi Inwestycje SA i Gremi International S.a.r.l. z siedzibą w Luksemburgu. – PKN Orlen nie ma żadnych planów na przejmowanie innych mediów – napisała „Press” Joanna Zakrzewska, dyrektorka biura komunikacji korporacyjnej PKN Orlen w odpowiedzi na pytanie, czy Orlen jest zainteresowany kupnem Gremi Media. „Nie prowadzimy rozmów w sprawie z Gremi Media” – napisał z kolei Orlen w korespondencji z Onetem. Do czasu zamknięcia tego wydania żaden z przedstawicieli Gremi Media, z którymi próbowaliśmy się skontaktować, nie odpowiedział na nasze pytania. Zdaniem części naszych rozmówców ta niedostępność to znak, że coś w tej sprawie jednak się dzieje.

– Przejmowanie mediów prasowych nie jest biznesem, ponieważ jest to rynek schodzący – ocenia medioznawca Maciej Myśliwiec. Jego zdaniem fakt, że informacja o chęci zakupu Gremi Media przez Orlen wypłynęła, świadczy jednak o tym, że może do tego dojść. I dodaje: – W przeciwieństwie do mediów publicznych, przejęcie tych komercyjnych grozi upolitycznieniem mediów w sposób nie do końca jawny – mówi Myśliwiec.

Dodaje, że merytorycznie może to się przejawiać chociażby poprzez ocieplanie wizerunku rządu w gazetach należących do Orlenu.

Doniesienia dotyczące zamiarów Orlenu komentowano na Twitterze. Bertold Kittel, reporter „Superwizjera” TVN i TVN 24, uznał je za niepokojące. „Kolejne gazety znajdą się pod kontrolą partii rządzącej?” – pyta. „Dobrze, że w czas odeszłam z »Rzeczpospolitej«” – napisała Aneta Mościcka, była dziennikarka gazety.

– Z tego, co wiem, nie dojdzie do tej transakcji – powątpiewa w rozmowie z „Press” Jarosław Gugała z Polsatu, ale nie neguje prowadzenia negocjacji. – Kupowanie mediów przez spółkę skarbu państwa bez pytania społeczeństwa o zgodę jest niewłaściwe – mówi Gugała, podkreślając jednocześnie, że pluralizm mediów jest wartością nadrzędną. W jego ocenie chęci Orlenu, aby kontrolować media w Polsce, niekoniecznie zakończą się sukcesem. – Wyzwanie to już samo przejęcie Polska Press Grupy, której tytuły były zagrożone upadkiem i przetrwały dzięki inwestycjom. Wkrótce może się okazać, że to przestanie funkcjonować i będziemy musieli jako społeczeństwo do tego dopłacać, a można przecież lepiej zainwestować pieniądze – komentuje Jarosław Gugała.

Według ZKDP w październiku br. „Rzeczpospolita” miała średnią sprzedaż wynoszącą 40 962 egz. (spadek o 3,69 proc. rok do roku), a „Parkiet Gazeta Giełdy” – 3672 egz. (spadek o 3,39 proc.).

(IKO, 14.12.2020)
Źródło: PRESS

www.press.pl