MARCIN GUTOWSKI LAUREATEM NAGRODY RADIA ZET IM. ANDRZEJA WOYCIECHOWSKIEGO

Drugie honorowe wyróżnienie trafiło do rąk Piotra Jaconia za osobisty reportaż „Wszystko o moim dziecku”, opowiadający o codziennym życiu osób transpłciowych i niebinarnych w Polsce. Materiał o akceptacji i miłości rodziców do dziecka w zderzeniu z tradycyjnymi normami, nietolerancją, niezrozumieniem i odrzuceniem. Reportaż Jaconia został wyemitowany 30 marca 2021 w programie TVN24 „Czarno na białym”.

Zwycięzca, oprócz statuetki, otrzymał nagrodę pieniężną 50 tys. zł.

Podczas gali została odczytana specjalna uchwała przyjęta jednogłośnie przez członków kapituły nagrody.

„Mija osiem miesięcy od bezprawnego uwięzienia polskiego dziennikarza, Andrzeja Poczobuta, przez białoruski reżim. Dziennikarza, który swoją postawą codziennie przypomina nam o wartościach nadrzędnych: niezależności, prawdzie, sprawiedliwości i wolności słowa. Andrzeju! Chylimy czoła przed Twoją niezłomną postawą. Pamiętamy, wierzymy i czekamy na Ciebie! Przyłączamy się do dotychczasowych apeli do władz polskich i instytucji międzynarodowych o użycie wszelkich środków, które doprowadzą do uwolnienia Andrzeja Poczobuta. W imię tych samych wartości, którym wierny pozostaje Andrzej, wzywamy rząd Rzeczypospolitej Polskiej do bezzwłocznego umożliwienia dziennikarkom i dziennikarzom dostępu do strefy objętej stanem wyjątkowym w celu realizacji konstytucyjnego prawa obywateli do informacji” – czytamy w uchwale, podpisanej przez wszystkich 22 członków kapitału.

Do nagrody nominowani zostali także: Dariusz Faron i Marek Wawrzynowski za reportaż „Pamiętaj, że jesteś zerem” (SportoweFakty Wirtualnej Polski), Paweł Figurski i Jarosław Sidorowicz za cykl artykułów „Taśmy Obajtka” („Gazeta Wyborcza”), Łukasz Grajewski za reportaż „Prawdziwe koszty szparaga” („Tygodnik Powszechny”), Michał Janczura za radiowy serial dokumentalny „Piecza” (Tok FM), Bertold Kittel za reportaż „Mafijny boss i afera w Ministerstwie Finansów” („Superwizjer”, TVN/TVN 24), Ewa Siedlecka za cykl artykułów ukazujących destrukcję wymiaru sprawiedliwości („Polityka”), Andrzej Stankiewicz za artykuł „Koronawirusowi szulerzy z rządu. W starciu z zarazą polskie państwo skapitulowało” (Onet), Janusz Schwertner za reportaż filmowy „Ostry cień mgły” (Onet), Sebastian Wasilewski za reportaż „Najdłuższy proces Kościoła” („Czarno na białym”, TVN 24), Edyta Żemła i Marcin Wyrwał za cykl artykułów o wadach karabinku Grot zapoczątkowany tekstem „Szokujący raport o karabinku Grot. Jest tak zły, że zagraża żołnierzom” (Onet).

Wśród dotychczasowych laureatów Nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego znaleźli się: Alicja Kos i Wojciech Cieśla (2005); Tomasz Sekielski i Andrzej Morozowski (2006); Adam Wajrak (2007); Ewa Stankiewicz i Anna Ferens (2008); Ewa Ewart (2009); Paweł Reszka i Michał Majewski (2010); Andrzej Poczobut (2011); Wawrzyniec Smoczyński (2012); Mariusz Szczygieł (2013); Grzegorz Sroczyński (2014); Bianka Mikołajewska (2015); Małgorzata Zubik i Iwona Szpala (2016); Wojciech Bojanowski (2017); Bertold Kittel, Anna Sobolewska i Piotr Wacowski (2018); Marek i Tomasz Sekielscy (2019); Judyta Watoła i Wojciech Czuchnowski (2020). W 2010 roku przyznano również Nagrodę Specjalną Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego „Dziennikarz XX-lecia”, która trafiła w ręce Jerzego Baczyńskiego – redaktora naczelnego tygodnika „Polityka”, a w 2019 wręczono trzy równorzędne Nagrody Specjalne „Dziennikarz Dekady”, które otrzymali: Bianka Mikołajewska, Adam Pieczyński i Paweł Reszka.

W skład kapituły wchodzą redaktorzy naczelni i przedstawicieli największych polskich mediów. Po raz pierwszy Nagrodę Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego wręczono w 2005 roku.

(KOZ, 25.11.2021)
Źródło: PRESS.PL
(https://www.press.pl)