FUNDACJA ZWIĄZANA Z MEDIAMI SAKIEWICZA DOSTAŁA KOLEJNE MILIONY Z BUDŻETU

Sakiewicz nie odpowiada na pytania

W radzie fundacji są Katarzyna Gójska-Hejke („Gazeta Polska”, Telewizja Republika, Polskie Radio), która zastąpiła swojego męża Michała Rachonia (dawniej Telewizja Republika, obecnie jeden z głównych propagandystów TVP Info i Polskiego Radia 24) i Grzegorz Tomaszewski (były prezes spółki Forum wydającej „GPC”, prywatnie kuzyn prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego).

Czytaj też: Prokuratura prowadzi śledztwo ws. byłego dyrektora TVP. Miał wykorzystać stanowisko

Portal Wp.pl ujawnił, że już 5 kwietnia premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o przyznaniu „z ogólnej rezerwy budżetowej, środków finansowych, z przeznaczeniem dla Fundacji Niezależne Media na dofinansowanie zadania publicznego pn. Akademia Demokracji”. Wysokość dotacji: 5,7 mln zł.

Jak program Akademia Demokracji ma się do celów, dla jakich powstała fundacja, czyli organizacji pomocy prawnej dla dziennikarzy Strefy Wolnego Słowa? Na razie nie wiadomo, bo Tomasz Sakiewicz, władze fundacji i Kancelaria Premiera do końca ubiegłego tygodnia nie odpowiedzieli na pytania dziennikarzy.

5,5 mln złotych dotacji

Przypomnijmy, że po dojściu PiS do władzy Fundacja Niezależne Media otrzymała z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 7,2 mln zł (finalnie przekazano 5,5 mln zł) na realizację projektu ekologicznego, który polegał głównie na uruchomieniu serwisu Puszcza.tv (głównym elementem była kamera internetowa w lesie).

Czytaj też: Środowisko w obronie dziennikarza nazwanego przez Kaczyńskiego przedstawicielem Kremla

Jak ustalili dziennikarze TVN 24, z tej dotacji 560 tys. zł poszło na materiały promujące projekt w mediach związanych z Sakiewiczem.

Tomasz Sakiewicz jest częstym gościem programów Telewizji Polskiej, nazwanych informacyjnymi i publicystycznymi. Występując jako ekspert, zajmuje się w nich atakowaniem opozycji i bezkrytycznym wychwalaniem obozu rządzącego. Kierowana przez Sakiewicza „Gazeta Polska” wręcza nagrody Człowiek Roku, które dostają przedstawiciele obozu rządzącego (w lutym 2023 roku nagrodę dostała marszałkini Sejmu Elżbieta Witek).

Czytaj też: Morawiecki o redaktorach TVN: działacze PO, czyli działacze TVN

(MAK, 29.05.2023)
Źródło: Press.pl

(www.press.pl)