DZIENNIKARZE ARESZTOWANI PRZEZ TALIBÓW PODDAWANI CHŁOŚCIE, KOPANI I BICI KABLAMI

– Myślałem, że mnie zabiją – powiedział z kolei Naqdi agencji prasowej AFP. Kiedy zapytał, dlaczego był bity, miał usłyszeć: „Masz szczęście, że nie ścięto ci głowy”. Po kilku godzinach obaj zostali wypuszczeni bez żadnych wyjaśnień.

Afgańska agencja informacyjna Tolo poinformowała, że jej kamerzysta także został aresztowany i był przetrzymywany przez talibów przez prawie trzy godziny. Korespondent BBC w Kabulu Secunder Kermani opowiadał, że podczas zatrzymania był bity przez ośmiu funkcjonariuszy. CPJ (The Committee to Protect Journalists), międzynarodowa organizacja pozarządowa chroniąca prawa dziennikarzy, poinformowała, że co najmniej 14 przedstawicieli mediów zostało zatrzymanych, a następnie zwolnionych w ciągu ostatnich trzech dni. – Talibowie szybko udowadniają, że wcześniejsze obietnice umożliwienia niezależnym afgańskim mediom dalszego swobodnego i bezpiecznego działania są bezwartościowe – oświadczył Steven Butler, koordynator programu CPJ Asia.

Na początku ubiegłego tygodnia talibowie ogłosili utworzenie całkowicie męskiego rządu tymczasowego. Wszelkie protesty uznali za nielegalne, chyba że protestujący uzyskaliby zgodę ministerstwa sprawiedliwości, co jest właściwie nieosiągalne.

(MAC, 13.09.2021)
Źródło: PRESS.PL

(https://www.press.pl/dziennikarze-aresztowani-przez-talibow-poddawani-chloscie_-kopani-i-bici-kablami)