60 LAT DOMU WSZYSTKICH DZIENNIKARZY W KAZIMIERZU

Książka autorstwa H. Pawłowskiej ukazała się w bestsellerowej serii łódzkiego Domu Wydawniczego Księży Młyn, którego właściciel Michał Koliński poinformował, iż dotychczas wydano w tej serii około 90 tytułów.

Napisana pasjonująco, miejscami wręcz sensacyjnie, bogato ilustrowana książka traktuje o najciekawszych zdarzeniach i postaciach przewijających się w życiu tego nadwiślańskiego miasteczka od czasów międzywojennych po dzień dzisiejszy. Można w niej przeczytać m.in. o pobycie w Kazimierzu Eugeniusza Bodo z uroczą Reri z Polinezji, przysmakach Hanki Ordonówny, Marii Kuncewiczowej, Danielu Olbrychskim, niezapomnianym konserwatorze zabytków Jerzym Żurawskim, budowie wiatraka w Mięćmierzu, powstawaniu Domu Dziennikarza i słynnych balach w nim, strzałach na rynku oraz wielu, wielu innych owianych legendą wydarzeniach i osobach.

Praca nad książką, jak wyznała jej autorka, była dla niej wielkim wyzwaniem, wymagającym kwerendy w archiwach, bibliotekach, muzeach, lokalnych środkach masowego przekazu. Podczas gromadzenia materiałów do niej zauważyła, że Dom Dziennikarza powstał właśnie 60 lat temu.

Patronat honorowy nad książką objął Urząd Miejski w Kazimierzu Dolnym oraz Starosta Puławski, którego przedstawiciel Łukasz Skowyra pogratulował Hannie Pawłowskiej interesującej publikacji. Promocję uświetnił piosenkami sprzed lat młody wokalista puławski Jakub Rogala.

/SW/
Fot. Zenon Krawczyk
Zarząd Główny SDRP 

(dziennikarzerp.org.pl)